Saçları Otuz Yaşında Olan Kız

Tütülü etek giymiş. Etek, rengarenk tüylerden oluşuyor. Çorabı, Mickey Mouse’lu. Çorapta bir sürü Mickey kafası var. Hava soğuk ama babet giymiş. Minibüse binmeden önce anlaşılıyor ki ıslanmış da. Montu, mor; alacalı, parlak bir mor, kendisine küçük geldiği önünü kapatamayaşından ve kollarından belli. Kolları kısa gelmiş. Boynuna fular bağlamış. Atkı değil. Fular. Makyaj da var suratında. Özellikle gözlerine yoğun siyah bir kalem çekmiş.

Saçları otuz yaşında, kendisi on bir-on iki yaşlarında bir kız çocuğu bu. Ne kadar uyumsuz olabilirse o kadar uyumsuz kıyafet tercihleri, renkleri..

Acaba kendi tercihi mi?

Tercih etmek için, en az iki varlığa ihtiyaç duyarız. Bakımsız, kirli görünen bu küçük kız çocuğu, o kıyafetleri kendisi almamış. Birileri “eskilerini” tüm iyi niyetiyle ona bağışlamış. Belki biri tütülü eteği verdi, öteki sol bacağında yırtık olan çorabı, diğeri turuncu babetleri verdi.. Mont, kim bilir kimin eskisi..

Saçları otuz yaşında olan kızın değil.

O montu o eskitmemiş. Geçen seneden kalma değil.

O çorabı saçları otuz yaşında olan kız yırtmamış. Çorap arkadan yırtılmış.

Tütülü eteği heyecanla mağazadan alan o değil.

Biliyorum.

Bunu biliyorum. Yaşamak istediği hayata bakınca, anlaşılıyor ki yaşadığı hayat da onun değil.

Esra Köse

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın