Kitap ve Ramazan Buluşmasının 37’inci Yılı

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı bu yıl Ayasofya-Sultanahmet Meydanı’nda ziyaretçilerini karşılayacak
Açılış 20 Mayıs Pazar (yarın) saat 14.00’te…

İstanbul’daki Ramazan etkinliklerinin başında gelen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın bu yıl 37’ncisi gerçekleşiyor. Ayasofya veSultanahmet’in kutlu gölgesinde ziyaretçilerini karşılayacak olan fuar, okur-yazar buluşmaları ve Ramazan Sohbetleri ile zenginleşecek. 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Ramazan süresince açık kalacak.

Türkiye Diyanet Vakfı ve İBB Kültür A.Ş. işbirliğiyle gerçekleşen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın bu yıl 37’ncisi gerçekleşiyor. 2010-2017 yılları arasında Beyazıt Meydanı’nı mesken edinen fuar bu yıl, yayıncı ve okuyucuların özlediği Ayasofya-Sultanahmet Meydanı’na devasa bir çadırla geri döndü. Çadırı dolduran fuar birimleri ile Kadir Gecesi’ne kadar İstanbul’un kültür hayatını zenginleştirmeye hazır olan 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışı, 20 Mayıs Pazar günü (yarın) saat 14.00’te olacak.

İSTANBUL VE ANKARA’DA

Ramazan boyunca 11.00-24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda okuyucular, 300’e yakın standa yayılmış 400’ü aşan yayınevinin 100 binden fazla kitabına ulaşabilecek. Okuyucuların sabırsızlıkla beklediği fuarın Ankara Melike Hatun Camii avlusunda kurulan 105 standında ise 150 yayıncının 60 bin civarında kitabı sergileniyor.
Sevilen yazarlarla okuyucusunu buluşturan birçok imza etkinliğinin gerçekleşeceği fuar süresince, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin(ESKADER) katkılarıyla organize edilen Ayasofya Ramazan Sohbetleri, çadır alanına kurulan sahnede, ziyaretçilere her gün sohbet dinleme imkânı sağlayacak. Zamanımızın kültür, sanat, edebiyat, fikir dünyasından önde gelen birçok yazar, fikir insanı ve sanatkârı, Ayasofya Ramazan Sohbetleri kürsüsünde dinleyicilerle buluşacak.

DÜNYANIN GÖZDE MEKÂNI

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarları, yazar-yayıncı-okur buluşmaları için Ramazan’la bütünleşen tarihî mekânları değerlendirmeye devam ediyor. Türkiye Diyanet Vakfı, bu fuarlarla toplumu kitapla buluşturmanın yanı sıra cami avlularını, meydanları ve tarihî alanları kültür merkezi haline dönüştürerek medeniyet algısını geliştirmeyi amaçlıyor. Dünyanın gözdesi olan İstanbul Ayasofya-Sultanahmet Meydanı’na kurulan dev çadır, kitap dostlarının aradığı esere ulaşabilmek için rahatça gezebilmelerine ve alışveriş yapabilmelerine imkân tanıyor.
Türkiye Diyanet Vakfı’nın 1983 yılında ilk defa Ankara’da başlattığı fuar geleneği, 1984 yılında İstanbul’a taşınarak günümüze kadar kesintisiz olarak devam etti. Ramazan aylarında Kadir Gecesi’ne kadar okuyucuları kitap ve yazarlarla buluşturan fuar, her yıl sabırsızlıkla beklenen bir kitap şölenine dönüştü. 28 yıl boyunca İstanbul Sultanahmet Camii avlusunda gerçekleşen organizasyon, İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi Yürütme Kurulu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin talep ve desteği ile Beyazıt Meydanı’na taşınmıştı. Bu yıl ise herkesin geri dönmesi için özlemle beklediği Sultanahmet’te Ayasofya Camii önünde açıldı. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarları 2010 yılından bu yana İBB Kültür A.Ş. ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın desteğiyle gerçekleşiyor.

ZENGİN İÇERİK, HER YAŞTAN OKUR

Her yıl Ramazan’da yoğun ilgiyle karşılanan fuarlara gelen ziyaretçiler, Türkiye’de basımı gerçekleşen kitapları uygun fiyatlara alma imkânı buluyor. Fuara aşinası olduğumuz ve geniş okuyucu profiline hitap eden birçok yayınevi iştirak ediyor. Edebiyat, tarih, kültür, medeniyet, felsefe ve din alanında yaklaşık 100 bin ayrı başlıkta yayımlanan kitapların yer aldığı fuarda, T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Türkiye Diyanet Vakfı, İSAM, Kuramer, IRCICA, DOSİM (Kültür ve Turizm Bakanlığı), Yazma Eserler, M.Ü.İ.F. Vakfı, Ensar Vakfı vb kuruluşların yanı sıra birçok kamu yayıncısı da bulunuyor. Çok sayıda Ramazan’a özel yeni çıkan kitabın da sergilendiği fuarda, bu yıl da okurları yeni yayınlar bekliyor. Özellikle çocuklara ve aileye yönelik önemli kitapların sergilendiği 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, çocukları aileleriyle birlikte Ayasofya-Sultanahmet Meydanı’na davet ediyor.

AYASOFYA RAMAZAN SOHBETLERİ

21 Mayıs Pazartesi gününden başlayarak 9 Haziran Cumartesi gününe kadar sürecek olan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) katkılarıyla gerçekleşen Ayasofya Ramazan Sohbetleri, birbirinden değerli yazar, fikir insanı ve sanatkârı ziyaretçilerle buluşturacak.

21.05.2018 Pazartesi Savaş Barkçin
22.05.2018 Salı Mustafa FAYDA
23.05.2018 Çarşamba Dursun Ali TAŞÇI
24.05.2018 Perşembe Vehbi VAKKASOĞLU
25.05.2018 Cuma Güray SÜNGÜ
26.05.2018 Cumartesi Nurullah GENÇ
27.05.2018 Pazartesi Dr. Necdet SUBAŞI
28.05.2018 Pazartesi Prof.Dr. Adnan DEMİRCAN
29.05.2018 Salı Furkan ÇALIŞKAN
30.05.2018 Çarşamba Mustafa ÖZEL
31.05.2018 Perşembe Melek PAŞALI
01.06.2018 Cuma Leylâ İPEKÇİ
02.06.2018 Cumartesi Kübra-Büşra SÖNMEZIŞIK
03.06.2018 Pazar Ruhi AYANGİL
04.06.2018 Pazartesi Hayrullah CENGİZ
05.06.2018 Salı Hande TOPBAŞ
06.06.2018 Çarşamba Ahmet Murat ÖZEL
07.06.2018 Perşembe Ali URAL
08.06.2018 Cuma Prof. Dr. Hasan Kâmil YILMAZ
09.06.2018 Cumartesi Mehmet Nuri YARDIM

 

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın