İntiharlar Şirketten, Suicide Bus

 

İntiharlar Şirketten…

 

 

 

 

 

 

Takeshi Kitano’nun film ofisinden çıkmış bir film Ikinai ya da daha mânâlı gelen ismiyle Suicide Bus. İntihar ve Japon kavramları bir araya gelince, balıklama pozisyonu alan goresever seyirci, hemen heyecan yapmasın ama. Filmin gore ile ya da korku ile hiçbir bağlantısı yok.

Takeshi Kitano’nun yönetmen yardımcılığını yapmış bir ismin elinden çıkmış Ikinai. Hiroshi Shimizu’nun aynı zamanda 1998’de yönettiği ilk filmi. Zaten bundan başka 2002 yılında çektiği bir film daha var. Hepsi o kadar. Filmin yönetmeni kadar senaryosunu yazan ismin de önemi var. Stand-up’çı, aktör, yazar ve Kitano ofisinin üyesi Dankan tarafından senaryosu yazılan film, sanırım tam da bu sebeple, bende filmden ziyade bir skeç izliyormuşum havası yarattı. Yine de bu durumu olumsuz bir özellik olarak söylemediğimi belirtmeliyim.

Bu bir kara komedi. Orta yaş ve üstündeki bir grup adamın, ailelerini refaha, yani paraya kavuşturmak için kendi yaşamlarından feragat etmelerinin olaylaştırılmış hikâyesi. Dankan tarafından canlandırılan Aragaki’nin organizasyonuyla, yılbaşı öncesi bir tur otobüsüyle kendi ölümlerine doğru yola çıkar adamlar. Amaç, daha önceden planlanan yerde otobüsün kaza yapması ve kendi ölümlerine karşılık, sigorta parasının ailelerine aktarılması.

Kimisi borç içinde yüzen, kimisi artık çocuklarının masraflarını karşılayamayacak düzeye gelen beyaz yakalı bir grup adamın Sunshine (Günışığı) şirketiyle çıktıkları ölüm yolculukları, henüz hayatının baharında bir genç kızın tura katılmasıyla sekteye uğrar. Grup, sigortadan para alabilmek için ölümlerine kaza süsü vermek zorundadır. Fakat aralarına katılan hayat dolu genç kızın, yani bir masumun ölümüne sebep olmak konusunda kendi kararlarından vazgeçmek pahasına ikileme düşerler. Yalnız ölümle kendi kurallarını koyarak oynayan grubun gözden kaçırdığı bir nokta vardır ki; o da hayatın kendi kurallarıyla oynamasıdır.

Suicide Bus, bütün o durağanlığıyla oldukça tipik bir Japon filmi. Ancak sabırla filmi sonuna kadar izleyenlerin tad alabileceği ve belki de yalnızca finalde istemdışı gülmeye neden olacak türde bir kara komedi. Zaten Kitano ofisinden çıkmış olduğunu başta belirttiğimizden dolayı, Kitano’ya yabancı olmayanların pek garipsemeyeceği bir stili olduğunu söylemek olası.

  Yönetmen: Hiroshi Shimizu  Senaryo: DankanOyuncular: Dankan, Nanako Okochi, Toshinori Omi, Ippei Souda

Yapım: 1998, Japonya, 100 dk.

 

 

 

Tuğba Keleş, tersninja

İzdiham

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İzdiham 27. Sayısına ulaştı. Bu sayıda Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Fatma Şengil Süzer, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Nurdal Durmuş, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Halil Kurbetoğlu, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, Ferhat Toka, Mücahide Orak, Mücahit Gündoğdu, Kevser Tekin, Elif Atasoy, Hatice Çay ve Yağız Gönüler yer alıyor. İzdiham hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham dergisinin 27. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: