Zeynep Kahraman Füzün, Üç Küçürek Öykü

Katil

Silah sesini duyan mahalleli apartmanın önüne koştu. Sokağın her tarafına yayılan soğuk hava ve barut kokusuna ambulans sireni karışırken polis arabaları da göründü. Herkes ağzında tükürüğünü biriktirmiş yumrukları sıkılı vaziyette iken elleri kelepçelenmiş katili çıkardılar.

Gördükleri karşısında yutkundu mahalleli. Aylardır çığlıklarının eksik olmadığı evden polis eşliğinde çıkarıldı kadın.

 

Çöp

İşlek caddedeki çöp kutusunun yanına gelirlerdi geç saatlerde. Bir iki ekmek parçası, bayat poğaça ve meyve kabuğu günlük ihtiyaçlarını karşılardı. Kadın sırtını dayadığı çöp kutusundan gelen kokuya aldırmadan yiyordu bulduklarını. Kocası çöpü eşelemeye devam ederken karısı doyduğunu söyledi.

Adam ısrarla karıştırdı çöplüğü. Biraz sonra sevinçle karısının yanına eğilip elindeki kutuyu uzattı; “İyi ki doğdun.”

 

Kitap Kurtları

Evimizde bir kitaplık vardı. En sevdiğim şey kitapları kurcalamaktı. Kitaplığın pek açmadığımız bir kapağını açıp bir kitabı aldım. Ortalığa kurtlar saçıldı. Diğer kitaplara uzandım, sadece sırtları elime geliyordu, gerisi afiyetle yenmişti. Dokunmasaydım içerideki çalışmadan haberim olmayacaktı.

Kurtlar dağılmasın diye kitapların arasına topluyordum. Kitaplık rutubet yapmış, kurtlar oluşmuş ve bazı kitapları yiyip bazısını bırakmıştı. Kurtları yedikleri kitaplarla birlikte bahçeye çıkardım. On civarında kitabın yalnızca kapağı kalmıştı.

Bahçede kitap artığını inceledim. Birkaç kitap büsbütün duruyordu. Kurtlar bir ısırık bile almamıştı. Bunlar; dua kitaplarıydı. İçlerinde dini bir roman vardı, kurtlar onu da yemeye çalışmış sonra bırakmıştı. Romanın ilk sayfasını inceledim, kurdun manevra yaptığı yerlerde Allah yazıyordu.

Zeynep Kahraman Füzün

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın