Yusuf Genç, John Maynard Keynes’i Yıkmanın 10 Altın Kuralı

1- Reklâmları izleme. reklâm üreten hiçbir firmanın ürününü satın alma. Yapamıyorsan reklâmı en az döneni tercih et. Ölçün, hesapsız pervasızlara hadlerini bildirecek ölçüde olsun. reklâm panolarını havaya uçurmak için uygun zamanı bekleyerek yaşa.

2- Kapitalizmin mabetleri olan büyük marketlerden alış veriş yapma. Pazarlık yapamadığın hiçbir yerde işin olmasın. Daha fazla ödesen de küçük işletmeleri tercih et. Kaybettiğini zannedeceksin. Hayır, bütün insanlık kazanacak. Sahibinin elini sıkamadığın hiçbir dükkâna girme.

3- Paraya karşı çık. Kâğıdın bir aldatma aracı olduğunu unutma. Kredi kartı kullanan kim varsa, hepsine kullanılmış tuvalet kâğıdı muamelesi yap. Sistemi kilitle. Sermayesi paylara bölünmüş bütün çokuluslu şirketlerin, insanlığı bölüp yutmak için kurulduğunu aklından çıkarma.

4- Yastık altı ekonomisini yaygınlaştır. Dünyanın bütün altınlarını yastıklarımızın altında toplamalıyız. Kâğıt paraya değil altına sahip ol. Bankalardan ve memurlarından nefret et. “halk aşksızsa sokaklar banka dükkânlarıyla doludur” diyen şairi iyi tanı. Bütün bankaların havaya uçurulduğunu hayal ederek yaşa.

5- Küresel sermayenin hiçbir ürününü kullanma. Hepsini terk et. Kola içmeden ve parfüm kullanmadan da yaşayabilirsin. İki yüz elli yaşına geldiği halde güzel görünmek için derilerine kozmetik saçmalıklar boşaltan kadınların yüzlerine bakmaman için bir gerekçen olsun.

6- Makine ürünlerini değil, el ürünleri tercih et. Emeğe ve geçmişe saygın olsun. Yirmi birinci yüzyılda annesinin ördüğü kazağı kim giyebilir ki. Bunu sen yapabilirsin. Temel giderlerini kendin karşıla. Evleneceğin kişiye sorduğun ilk soru; “reçel yapmayı biliyor musun” olmalı.

7- Rakamlara inanmadığın gibi, kavramlara da inanma. Gülüşün sahici olsun. Sallanma ve yüzünü yıka. Mesela sana enflasyondan bahsedip onun kötü bir şey olduğunu söyleyeceklerdir. Enflasyon, mali daralma, para politikası ve sair. Bunların hepsi masa başında uydurulmuş şeylerdir, inanma. Temel ölçün buğday olsun, buğdayın tenekesini hesapla.

8- Elini cebine attığında kendi çocuklarını ve son Peygamber’i hatırla. Kaybetmekten korkma, sürekli kazanacaksın. Kazandığını anlamayacaklar. İktisadın ilk kuralının ‘ahlak’ olduğunu unutma. Tükettiğin, toplum için ürettiğinden fazla olmasın yeter. Bu ilkeyi ekonomiyi düzeltmek için değil, israfı önlemek için dikkate al.

9- Keynes’e karşı ol. Ancak, A. Smith, j. B. say, D. Ricardo, J. S. Mill, T. Malthus, A. C. Pigou, İ. Fisher, S. Kuznets, F. Modigliani, A. Ando ve J. Duesenberry’den de nefret et. Bunların hepsinin küresel yalancılar olduğunu unutma. Hepsinin yaptığı her şeyden şu an pişman olduğunu da iyi bil.

10- Dua et. Ekmeğe hürmet et.

 

Yusuf Genç
İzdiham

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın