2 Mart 2016

Yeni Toprak 2. Sayı Çıktı

ile izdiham

Saman kağıt üzerine yazılmış değerli şeyler vardır. Yazılı basının ölmeye yüz tuttuğu bir dönemde yeni bir şeyler söylemek için başvurduğumuz bir yoldur yeni toprak.

Chuck Norris bize hiçbir şeyden bahsetmeden konuşmayı hatırlatırken, birkaç şiir okuyup serinleyebilecek insanların elinden düşürmeyeceği bir dergi olabilmek için yürüyoruz belki de. Anadolu’da bir söz vardır ‘oynamaktan maksat ütmektir.’ Ve bu yüzden kaybettiğimiz kesinleşene dek devam edeceğiz.

Dergi, okuyana bir şeyler katmak için değil çıkaranın kendine daha çok şeyler katması için çıkarılır. Çünkü bu coğrafyada çıkarılmış dergilerin kaderinde okunmamak vardır tezinin doğruluğunu tecrübe etmeye başladık ilk sayıdan.

Boşuna demedik dergicilik dünyanın 685. en zor işidir diye.

Yeni Toprak bir bakıma dergiciliğin Balotelli’si olmak için uğraş vermektedir. Chuck Norris’in masasındaki demirbaş, Salih Abi’nin kitaplığında bir yer edinmektir. Amacımız İçimizdeki heyecanı öldürmeden, onu bir yerlere kanalize etmektir. İnsanlar ilk çağlardan beri kendilerini bir şekilde ifade etmeye çalışmışlardır. Resim, müzik, söz, yazı.. Bunlar insanın kendini ifade etme araçlarından bir kaçıdır. Bizler kendimizi yazıyla şiirle ifade etme yolunu seçen insanlarız. Siz kısaca “yeni toprakçılar” diyebilirsiniz.

Mağara duvarına kazıdığı figürlerle kendini anlatmaya çalışan insandan buyana çok fazla gelişemedik sanırım. Yazılarımızı oluşturan simgeleri değiştirip resimleri renklendirerek boyut kazandırma en son geldiğimiz noktadır. İlk çağ dağ oyuklarından modern mağaralarımıza yani sokaklarımıza değişen şeylerden biri de billboardlar oldu.

Yeni toprak, sokaklarda her an karşılaşabileceğimiz herhangi bir konuda, lafının nerelere gideceğini kestiremeden canhıraş bir şekilde yazılarını yazmaya çalışan ve her zaman kendini genç hisseden yazarların (gizli ajan Habip Hobo’nun bile) bir şeyler karaladığı bir billboarddır.

Herhangi bir konu hakkında aceleye getirmeden konuşma özgürlüğüne sahibiz. Dünyada belirlenmiş gündemler de umurumuzda değil. İnsanlıktan tutun, sevgili tarafından en acı bekletilmelere kadar etrafta unutulmuş o kadar gündem maddemiz var ki. Yeni toprak dergiyi çıkarırken kara kara düşünmekten yayın tarihini bile erteliyoruz. Ve bunların hepsini sizlere çaktırmadan yapıyoruz. Belirlenen her gündem gibi.

Patronundan çaycısına kadar canhıraş çalışarak huzurlarınıza sunduğumuz yeni toprak dergiye göstermiş olduğunuz ilgi için milyonlarca teşekkür ederiz. Abdülkerim Çevik, Alperen yurtoğlu Akif Haner’in tarifeli telefonlarını dergi için rahatsız etmeye, dilek ve önerileriniz için de dergimizin eposta adresine mail atmaya devam edin. Kontörünüz yoksa çaldırın biz ararız.

Ankara’da; Gönüllerin İhtiyarı İbrahim Abimize; İstanbul’da da Üsküdar belediyesinin arkasındaki duvar dibini mesken tutup her turlu rahatsızlığı şiirle dindirmeye çalışan İzdiham dergiye ve Antique Kafe’nin sahibi İlhami Abiye ayrıca teşekkür ederiz. Dergilerimizi

Yeni Toprak dergiyi Ankara’da Ataç sokaktaki İhtiyar’ın bir sıcak çayını içerken temin edebileceğiniz gibi, İstanbul’da da Süleymaniye’deki Antique Kafeden de ısrarla isteyiniz. Eminiz ki size yardımcı olacaktır.

Ve bir not: yazarımız Ömer Faruk Özkaya’nın Chuck Norris’le olan konuşmalarını ve Alperen Yurtoğlu’nun şiirlerini hasretle bekleyiniz.

 

 

İzdiham