28 Ocak 2020

Wolfgang Borchert’in Karahindiba’sı

ile izdiham

Civil Production’dan İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek olaylara dayanan, tek kişilik trajikomik bir edebiyat uyarlaması.

Alman yazar Wolfgang Borchert’in öyküleri, şiirleri ve otobiyografisinden hareketle Erhan Çene tarafından  oyunlaştırılan “Karahindiba” oyunu, Şubat ayında dört farklı sahnede seyircilerle buluşacak.

Alman yazar Wolfgang Borchert‘in öykülerinden ve kendi yaşam öyküsünden Erhan Çenetarafından sahneye uyarlanan Karahindiba, hücrede geçen ama umudu da hiç elden bırakmayan trajikomik bir oyun. Henüz 26 yaşında hayata veda eden Borchert, İkinci Dünya Savaşı sırasında yazmaya başlamış, ve savaş sonrası yıkıntı edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Oyunda İlyas Özçakır, Wolfgang Borchert‘in kendisini gerçekle kurmaca arasında bir düzlemde canlandırıyor. Sahne tasarımı Erhan Çene ve Sandra Peso‘ya, orijinal müzikler ise sevilen müzisyen Mehmet Güreli‘ye ait.

KARAHİNDİBA
432 Numara, kötülüğün sıradanlaştığı bir dünyada, yaşama sevincini küçücük bir çiçekte bulur. Yüksek gri duvarlar arasında karşılaştıkları ilk andan itibaren dünyanın en güzel ve en önemli şeyine dönüşen karahindibasının özlemiyle yanıp tutuşan 432 Numara’nın önüne zorlu engeller çıkacaktır, ama çiçeğine kavuşmak isteyen bir insanı kim durdurabilir ki?
Yazan: Wolfgang Borchert
Çevirmen: Kamuran ŞipalOyunlaştıran&Yöneten: Erhan Çene
Oynayan: İlyas Özçakır
Yardımcı Yönetmen: Sandra Peso
Asistan: Fatih Filiz
Müzik: Mehmet Güreli
Ses-Efekt: Yusuf Tan Demirel
Sahne Tasarım: Sandra Peso, Erhan Çene
Işık Uygulama: Mustafa Dinç
İletişim Direktörü: Evrim Eylem Şişman

KARAHİNDİBA İBB Ümraniye Kültür Merkezi 7 Şubat Cuma 20:00

KARAHİNDİBA Sahne Beşiktaş 12 Şubat Çarşamba 20:30

KARAHİNDİBA Boğaziçi Üni. Demir Demirgil Salonu 18 Şubat Salı 20:30

KARAHİNDİBA İBB Başakşehir Kültür Merkezi 27 Şubat Perşembe 20:00

İZDİHAM