Tuğba Karademir’in Hesis Adlı Kitabından Bir Bölüm

hiçbir cazibesi yok bir vedanın artık. daha kötüsüyse kavuşmalar da yitirdi cazibesini aynı ölçüde. artık âşık olacak kadar yokum. yalnızca nefes almaya ve aldığım nefesleri vermeye, kısacası periyodik olarak pişman olmaya yarıyorum. keşkeye doyuyorum. keşkeler doğuruyorum. adres soran bir yabancı kadar rolüm. repliğim kısa. kalabalığa karışıyorum kolay yoldan. sen sorduğum adresi tarif eden adam. hayatın yerlisi.

sana bakıyorum ve büyüyor kalbim. sorduğum adres yanlış. doğrusu sensin. ne yazık ki ikimiz de bundan bihaberiz. sana yaklaşıyorum ve düşüyor adımlarım. sende sabit kalmak için direnen yabancıyım. bir yangına taşıdığım suyu anımsatıyorsun bana. döktükçe döküldüğüm. onun yerine bir benzine mi sarılsaydım, dediğim. sonra düşündüğümden de yaptığımdan da pişman eden beni. bir su. hepsi bu.

senden uzaklaşıyorum. kırılıyor adımlarım. yol kırılıyor. ben esasında çok aptalım. arkamdan seslenmiyorsun, küçülüyor kulaklarım. içimde birkaç dakikalık bir ceninle ki adı: keşke, yürüyorum yanlış adrese. bu yolu geri döneceğimi bilerek. seni aynı yerde bulamayacağımı da. senin de kalabalığa karışacağını. kendi filmini çekeceğini. bile bile. gidiyorum. dönüp seni bulamadığımda, bir daha kimseye adres sormayacağımı, yolumu kaybedeceğimi, yolunu hatta; çırılçıplak, ortada kalacağımı, bile bile. gidiyorum.

beni nolur tut. adımlarımı parçala. bana bu yolu. yasakla. bağır, çağır. beni nolur çağır. beni uykusuz. beni aç. bırak. beni bırakma. beni kendine dahil. beni kendine kati. beni kendine katil. beni maktul.

çok önce yazılmış bir şarkının dediği gibi: “al beni, ne yaparsan yap.”

Tuğba Karademir, Hesis, İzdiham Yayınları, Kasım 2017, 136 Sayfa

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın