28 Mart 2021

Tarantino’nun Favori Korku Filmleri

ile izdiham

Kanlı şiddet sahnelerinin cesur yönetmeni Quentin Tarantino‘nun favori 10 korku filmi karşınızda. İyi seyirler.

Sadist (1973) Wicked, Wicked IMDb 5,5

Kaliforniya’da bir sahil beldesinde tamirci olan Randolph Roberts’ın sarışın üç kadını katletmesinin ardından olaylar gelişmeye başlar. Film, iki farklı görüntünün aynı anda yansıtılmasına izin veren bir teknik olan “Duo-Vision” biçiminde çekildi.

Santa Sangre (1989) IMDb 7,6

Akıl hastanesinde beyaz duvarların arasında kendini kuş zanneden ve bir ağacın üzerinde yaşayan Fenix var karşımızda. Geçmişe dönüşlerle Fenix’in neden akıl hastanesinde olduğunu öğreniriz öncelikle. Ailesi ile birlikte gösteriler yaptıkları sirklerinde güzel bir çocukluk geçirmektedir Fenix. Ancak çapkın bir adam olan babasının annesini sirkteki dövmeli kadınla aldattığı gece her şey değişir. Babasını dövmeli kadınla yakalayan annesi babasının cinsel organına sülfürik asit atar, babası buna karşılık annesinin kollarını bıçakla keser ve sonra da intihar eder. Tüm bu olayları izleyen Fenix ciddi bir travma geçirerek akıl hastanesine yatar. Fenix’in hayatı bir gün odasının camından kolları olmayan annesini sokağın kenarında beklerken görmesiyle tamamen değişecektir. Hastaneden kaçan Fenix ile annesi artık simbiyotik bir yaşamı paylaşmaya başlarlar.

İçinde Yaşadığım Deri (2011) La Piel Que Habito IMDb 7,6

Bir araba kazasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini yanıklardan oluşan görüntüden kurtarmak için yeni bir deri yaratmak üzerine çalışmalar yapan estetik cerrahı Dr Robert Ledgard on iki yıl boyunca evindeki laboratuvarında çalışmaya devam eder ve domuz-insan kanı karışımıyla elde ettiği bir deri üretir.

Eşinin yanmış vücudunu görmesi üzerine intihar etmesi ve küçük kızlarının da buna şahit olmasından sonra büyük depresyon geçiren aile iyice hassaslaşmıştır. Küçük kız büyüdüğünde de psikolojisini bozan bir olay yaşayacak, bu olayın üzerine Dr Ledgard, yaptığı deneyleri büyüterek neredeyse DR Frankenstein haline gelecektir.

Gerilim türündeki film, Fransız polisiye yazarı Thierry Jonquet’in “Tarantula” isimli 2005 tarihli romanından uyarlandı. Yönetmenin 20 yıl sonra Antonio Banderas’la tekrar bir araya geldiği ‘The Skin That I Live In’, kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan psikolojisi bozuk bir plastik cerrahın saplantılarını ve hücrelerle ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde yeni bir insan derisi yaratmasını konu alıyor.

Mad Love (1935) IMDb 7,3

Mad Love filmi, Orlac yerine doktor karakterine odaklanıyor. Orlac’ın eşi Yvonne bir korku tiyatrosunda oyunculuk yapmaktadır. Doktor Gogol ise her oyunu aşık olduğu Yvonne’ı görebilmek için izlemiştir. Fakat Yvonne’ın, eşi Stephen Orlac için oyunculuğu bırakacağını öğrenince çılgına döner ama elinden hiçbir şey gelmez. Sevdiği kadına sahip olamayan Doktor Gogol, oyun için hazırlanan balmumu heykelini satın alarak evinde bir köşeye koyup aşkını taze tutmaya devam eder. Fakat kader Doktor Gogol ile Yvonne’ı tekrar bir araya getirecektir.

Canavarlar Savaşı (1966) The War of the Gargantuas IMDb 6,3

Japon yönetmen Ishiro Honda tarafından sinemaya aktarılan film,
Gargantua denilen deneysel laboratuvar hayvanlarının tutsaklarından kaçması ve tüm kırsal kesimi tehdit etmesini konu alıyor.

Black Sabbath (1963) IMDb 7,1

İtalyan sinemasının büyük korku ustası Mario Bava’dan birbirinden tekinsiz üç hikaye. İlkinde, gizemli bir telefon yalnız yaşayan bir kadına ve komşusuna zor anlar yaşatıyor. İkincisi bizi vampirlerin dünyasına, üçüncüsü ise hırsın neden olduğu bir lanetin peşinden ölülerin arasına götürüyor.

Mario Bava’nın filmi birden çok isimle biliniyor ve Amerikan versiyonu ile İtalyan versiyonu arasında ciddi farklar var. Fakat her şekilde gerçek bir korku klasiği.

‘Giallo’ türünü anımsatan ilk hikayenin ardından gelen film, yaklaşık 30 dakika sürüyor. Projenin en çarpıcı filmi ise üçlemeyi tamamlayan son kısa film. Gotik bir atmosfer, düşsel renkler ve zamanının çok ötesinde makyajlar bu filmi Bava’nın başyapıtları arasına koyuyor.

Ölüm Provası (2000) Audition IMDb 7,2

Aoyoma, 7 yıl önce veda ettiği karısından beri hiçbir kadınla birlikte olmamıştır. Yakın bir arkadaşı halen depresyonda olan bu adamı kurtarmak için ilginç bir plan yapar. Bir tv şovu için bir mülakat hazırlıyormuş gibi yaparak Aoyama’ya uygun bir eş bulacaktır. Birçok adaydan sonra Asami adında oldukça güzel bir kadın kendini gösterir. Aoyama, ikna olmuş gibidir. Ancak bambaşka planları olan Asami, başka bir gezegenden gelmiş gibidir.

Sevgililer Günü Katliamı 3D (2009) My Bloody Valentine IMDb 5,4 

Tom yıllar sonra kasabasına geri döner. Kasabada yaşanan felaketin üzerinden tam 10 yıl geçmiştir. 10 yıl önceki sevgililer gününde, bir manyak onlarca kişiyi öldürmüştür.

Tom’un dönüşü hiç beklemediği olaylara gebe olur. Onun olayı gerçekleştiren katil olduğuna inanan insanlar bulunmaktadır. Tom’un masumiyetini ispatlaması gerekmektedir

Slaughter Hotel (1971) IMDb 5,1

Fernando Di Leo’nun yönetmen koltuğuna oturduğu film,
İtalyan kırsalında çeşitli psikolojik rahatsızlıklardan muzdarip kadınlar için tedavi sunan bir rehabilitasyon hastanesinde geçiyor. Zamanla hastanenin gizemli bir katil tarafından takip edildiği anlaşılınca olaylar gelişir.

Ölümcül Sular (2019) Crawl IMDb 6,2 

Ölümcül Sular, şiddetli bir kasırgaya karşı yaşam savaşı veren genç bir kadının hikayesini konu ediyor. Florida’da 5. Kategorideki bir kasırga ile karşı karşıya kalan genç kadın, bölgedeki diğer sakinler gibi evini terk etme emrini yerine getirmemeye karar verir. Kasırga yaklaşırken botuna atlayıp kayıp olan babasını aramaya çıkar. Bölgeyi sel basmaya başladığında babasını ve köpeğini bulan genç kadın, yaralanmış olan babasını kurtarmaya çalışırken kendisini su altında kalan bir evin içinde bulur. Evin içine hapsolan baba-kız kısa süre sonra korkulması gereken tek şeyin kasırga ve seller olmadığını fark ederler. Azgın suların içinde devasa bir timsah sürüsü dolaşmaktadır. Baba kız, Florida’nın en vahşi ve korkulu avcılarına karşı kendini korumak için savaşmak zorundadırlar.

Kaynak: Taste Of Cinema

İZDİHAM