14 Mart 2016

SKL Hareketi’nden fetvalar

ile izdiham

Haram, (Arapça: حرام); din kurallarına aykırı olan, dini bakımdan kesinlikle yasak olan eylemleri tanımlayan bir İslam dini terimidir.

Türkçe’de genel anlamda “dini yasak” manasında ve diğer dinlerde yasak olan davranışları tanımlamakta da kullanılır.

Fıkıh terminolojisinde Allah’ın (fıkıh bağlamında şeriat, ya da kanun koyucu olarak tanımlanan ‘Şâri’nin’) yapılmamasını mutlak biçimde emrettiği fiillere verilen genel isimdir. Örneğin, şarap (içki) içmek, zulmetmek veya adam öldürmek haramdır.

Haram, kelimesi fıkıh terminolojisinde Allah tarafından yasaklanmış eylemleri ifade eder. Bu sebeple bir eylemin haram sayılabilmesi için O fiilin Kuranda açık bir şekilde yasaklanmış olması gerekir. // wikipedia

Biz SKL Hareketi olarak bütün bunların bilincinde olarak, aşağıdaki maddelerde yer alan konulara haram dememizin sebebi konulara ilgi çekmektir. Haram demek elbette bizim haddimiz değil. Mesela diyanet görevlileri klima hakkında bir şey söylemeyi belki düşünemez ama SKL Hareketi söyler. Çünkü onlar masalarında yüksek makamlara atanmayı bekler biz düşmeyi. Bazı maddeler üzerinde aslında düşünmek de gerek. İroni ile kaleme alınan aşağıdaki metinlerin birçoğunu düşünmek gerek diye düşünüyoruz. İncelik olmayacaksa zaten doğuştan kalınız hepimiz.

*Bize sürekli daha fazla yeme cesareti veren soda haramdır.

*Dünyayı mahveden her şey haramsa çevreye verdiği zarar ölçülemez olan klima neden haram olmasın ki?

*Jeeplerin hepsi haramdır. Iphonelar haramdır, lüks lokantalar ancak sevgiliyle tanışıldığı gün gidilince haram değildir.

*Hz. Peygamberin gülerken bir kez bile dişlerini göstermediği dünyada mutlak mutluluk haramdır. Kişisel gelişim saçmalıklarıyla insanlara mutluluk vaad edenler ve buna inanmak da haramdır.

*Her sabah ve her akşam bize fakirliğimizi hatırlatan metrobüs haramdır.

*Sohbetin bütün ciddiyetini, vakârını alan, ağzımızda hep kaypak bir tat bırakan güneş gözlüğü haramdır.

*Bizi adım adım şirke götüren, bunca musibeti omzumuza yükleyen aşk darmadağın edecekse hayatımızı haramdır.

*Hz Hüseyin’in şehid edilirken, günlerce susuz kaldığı bir iklimde, içilen suyun ikinci bardağı haramdır.

*Fenerbahçe üzerinden kazanç sağlayan, varlıklarını Fenerbahçe ye borçlu olduğunu unutan Galatasaray ve Trabzonspor haramdır. (Bu madde biraz tarafgirlik kokuyor ama ne yapabiliriz ki? İnandığımız şey budur)

*Kazancı Bedihi’n soba zehirlenmesinden öldüğü bir kışta, merkezi ısıtma sistemleri haramdır.

*Başka zulümleri örtbas edecekse Gazze haramdır.

*İhale karşılığı, danışmanlık karşılığı, söyleşi pastası karşılığı kalem satın alan iktidarın her türlüsü haramdır.

*Yaşamamızın yegâne mazereti, yangında ilk kurtaracağımız ve bizi ilk kurtaracak şey aşksa. Aşık olmamak haramdır.

*İslam bilakis huzursuzluk dini iken huzuru İslam’da aramak haramdır.

*İnsanları sürekli mutlu göstermek zorunda olan facebook, herkesi Mevlana hayranı ve şair yapan twitter, sokağından ötesini göremeyenleri Indiana Jones ilan eden instagram haramdır.

*Güneşimizi, nefesimizi çalan; evsizlik zaafımızı kemiren, dünyanın en iğrenç yapılarını inşaa eden, düşmana atacağımız taş stokumuzu eriten TOKİ haramdır.

*Kestirmeden götüreceğim deyip turistlere şehir turu attıran taksiciler haramdır, dünyada onca gidilecek yer varken Türkiye’ye gelen turistler de haramdır.

*Çocukların zihnini menfaatperestlik ile para hırsı ile dolduran Nasreddin Hoca zihniyeti haramdır.

*İmam Hanbelî’nin Hz Peygamberin nasıl yediğini bilmediğim için yemiyorum dediği karpuzu yemek haramdır. Veysel Karani dişini nehrin kenarında kırarken biz ne yapıyorduk peki?

*Elimize geçen geçmeyen her şeyi kaybettiğimiz dünyada kazanmak haramdır.

*Değnekçileri mumla aratan, hayatımızdan bir an önce çıkması gereken İspark haramdır.

*Annemizin, kız kardeşimizin, yeğenimizin ve hatta sevgilimizin yüzüne doya doya bakma fırsatı vermeyen, bizi birbirimize özletmeyen akıllı telefonlar haramdır.

*Bankerlerden farkı olmayan, kan emiciler gibi iliğimizi kurutan emlakçılık zihniyeti haramdır. Emekli öğretmenlere daha çok maaş verilsin ki artık bu tür işlerle uğraşmasınlar. Zaten 25 yıl..

*Üç şeyden korkun der İbn-i Arabî: Allah’tan, nefsinden ve Allah’tan korkmayandan. Biz ise Allah’tan kokmayanlardan korktuğumuz kadar Allah’tan korkmuyoruz. Allah dışında başka bir şeyden korkmak haramdır.

*Her günü anlamasız bir eziyete dönüşen yaşamak haramdır.

*AKP, CHP, MHP, BDP, ANAP, DOĞRU YOL, SP, TKP, ÖDP, LDP. Hepsi haramdır. (Haydar Baş hariç)

*Hangi taraftan olduğunun bir önemi olmadan, savaşta çocukların ölmesi haramdır.

*Aradaki bağı yıllardır çözemediğimiz, eltilik, görümcelik, baldızlık müessesesi haramdır.

*Herkesin, her kurumun,her cemaatin,her siyasi partinin sürekli olarak gömlek değiştirdiği ülkede, siyasetten anlamayız ama münafıklık haramdır.

*Selamların en güzeli Venezuella ve Şili devlet başkanlarına olsun. Suud Kralı, Mısır diktatörü ve Markel, hem çirkin, hem haramdır.

*Ömrümüzü heba eden, yaşama sevincimizi kursağımızda bırakan üçgenin iç açıları toplamı, kuvvet yasası, mitekondrinin çalışma sistemi ve sinüsünden tanjantına kadar bütün matematik sistemi haramdır.

*Küresel güce, NATO’ya,Birleşmiş Milletler’e, asgari ücrete, patron koltuğuna, emek hısrızlarına, dünyanın dengesine inanmıyoruz . Hepsi haramdır.

*Adı H ile başlayan ismini anmak istemediğimiz kişi orada doğduğu için Yozgat haramdır.

*Somali’de açlıktan ölenler var. Çünkü İngilizlerin onlara öğrettiği dine göre; okyanusta bulunan dünyanın en nadide somon balıklarını yemek haram.

*Kadınların ulu orta yerde kahkaha atması edebe aykırı, haramdır demiş bir politikacı. Bunu gündem değiştirmek için sinsice medya önünde söylemek de haramdır.

*Çıldırmış bir halde kıyamete yaklaşan dünyada akıllı kalmak haramdır.

*Ebu Zer yalnız doğdu, yalnız yaşadı ve yalnız öldü. İhtiyaçtan fazla dost edinmek haramdır.

*Üstüne vazife olmayan sözler söyleyen, fetva bile alamazken size fetva veren İzdiham da haramdır.

SKL Hareketi Fetva Dairesi Başkanlığı

Ya Bizim Efkarımız da Haramsa

İZDİHAM