18 Nisan 2018

Şair Cemal Safi Vefat Etti

ile izdiham

Türk Dil Kurumu tarafından Türkçe’yi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirilen Cemal Safi, 1938 yılında Samsun’da doğdu. Babası merhum Mehmet Safi, annesi merhume Ayşe Safi’dir. İlk öğrenimine Sakarya İlkokulu’nda başlayan Cemal Safi, Samsun Sanat Okulunda eğitimine son verdi. Evli ve üç çocuk babası olan Safi’nin ilk şiirlerini Orhan Gencebay besteledi.

1990 yılında Rüyalarım Olmasa, 1991 yılında “Vurgun” adlı bestelerin güftekarı olarak iki yıl art arda yılın şairi seçildi. 1990 yılında müzikli bir şiir kasedi çıkardı. 1993 yılına kadar yazdığı şiirleri, “Vurgun” adlı kitabında yayımladı. İkinci şiir kitabı ise “Sende Kalmış”tır. Şairin bu güne kadar 40 tanesi Orhan Gencebay tarafından olmak üzere, 150 civarında şiiri bestelendi.

1959 yılında ailesiyle Ankara’ya taşındı. 1971 yılına kadar o dönemde sahibi oldukları Büyük Otel’ de babasının yanında çalıştı.

TRT’den “Yılın Şair”i ödülü bulunan Safi’nin şiirleri İtalyanca, Rumence ve Arnavutça’ya çevrildi. Şiirlerinin bir bölümünü topladığı, Vurgun (1978), Sende Кalmış (2000) ve Kıyamete Kırk Кala (2002) adlı kitaρları yayımlandı.

KOAH TEDAVİSİ GÖRÜYORDU

Edebiyat dünyasının tanınan ve sevilen şairi Cemal Safi, bugün tedavi gördüğü hastanede vefat etti. KOAH nedeniyle yoğun bakımda tutulan Safi’nin bu akşam saatlerinde hayatını kaybettiği öğrenildi.

Şiirleri, Orhan Gencebay, Muazzez Abacı, Muazzez Ersoy, Zekai Tunca gibi nice sanatçı tarafından şarkı olarak yorumlanan Cemal Safi, aylar önce KOAH nedeniyle tedavi altına alınmıştı.

CEMAL SAFİ’NİN ESERLERİ
Vurgun (1993)
Sende Kalmış (2000)
Kıyamete Kırk Kala (2002)
Ya Evde Yoksan! (2008)

Şiir kaseti:
Bu Gece Kalıyorum (1990)

CEMAL SAFİ’NİN ŞARKI OLARAK YORUMLANAN BAZI ŞİİRLERİ

Orhan Gencebay – Ağlarsın Bilsen
Zeki Müren İmkansız (Rüyalarım Olmasa)
Orhan Gencebay İç Benim İçin
Orhan Gencebay – Ya evde yoksan
Muazzez Abacı – Vurgun
Orhan Gencebay – Ahu gözlüm

 

Kaynak: Milli Gazete
İZDİHAM