Onur Bayrak, İnsan

İnsan:
is. Ar.

1. İki eli olan,iki ayak üzerinde dolaşan, sözcüklerle anlaşılabileceğini ve iletişim kurabileceğini sanan, akıl ve düşünme yeteneğine sahip olduğunu iddia eden, az gelişmiş bir canlı türü.

2. Mutsuzları, bir sebebe bağlı mutsuzlar ve sebepsiz mutsuzlar olarak ikiye ayrılan, mutluları tek eşit olan türe verilen genel ad.

3. Çiftleşerek çoğalan ve bölünerek azalan, yaşayarak tüketen ve tükenen, siyah ve beyaz arasında çeşitli ten renklerine sahip, ilaçlar ve kanunlar icat ederek ömrünü uzatmaya çalışma küstahlığını gösteren kişi,şahıs, âdemoğlu.

4. Başına gelen en büyük felaket, eninde sonunda yine insan soyundan medet ummak zorunda kalmak olan kısırdöngü sahibi canlı.

5. Kendisine, zamana ve tarihe mahkûm olduğu halde utanmadan özgürlük talep edebilen tek varlık

6. şiir

“ezilmeden kendinde, altında kalmadan duvarın/
Gölge dibindeinsan nasıl/ Mırıldanır benlik ezgisini şevkle”

Göç:

1. Bir kalbi dünyanın en güzel kalbi olarak görüp, oraya yerleşmek isteyenin ya orada halihazırda mukim bulunan biri ya da kendisine hiçbir zaman o imkân verilmeyeceği için gitmeye zorlanması.

2. Hiçbir somut sebep yokken belirli aralıklarla birkaç parça yükünü toplayıp yollara düşenin, yolda olmayı menzile varmaya tercihe edenin, anasından yolcu doğanın hep içinde yaşattığı.

3. Ulaşılabilecek hiçbir yer kalmadığını ve nereye gitmek için yola düşülürse düşülsün aslında hep aynı çember içinde dolanıp durduğunu hissedenin akıl dışı ütopyası.

4. şiir

“ölümün ve göçün dokunmadığı tek nesne/ var mıdı/
ölüm yok eder göç değiştirir/ kendisi kalamaz kimse”

 

Lügatlere Güncelleme
İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın