SabitFikir’in Mart 2017 tarihli 73. sayısında neler var?

Amerika’da ünlü bir çizgi romanı, diyelim Batman’i, kimin yazıp çizdiği o denli hayati değildir; seriyi yüzlerce sanatçı telif karşılığı yazmış ve çizmiştir. Grafik romansa bu anlayışa külliyen muhalefet eder. Grafik romanı ortaya çıkaran temel güdü, yazar ve çizerlerin, endüstriyel üretime karşı çıkarak kişisel özelliklerini ve kendi hikayelerini anlatmak istemeleriyle başladı. Çoğunluk değerlerini ve popülerliği eleştiren özel bir yönü vardı bu eğilimin. Yeni bir okurla karşılaşma arzusu taşıyordu. Hızlı ve kolay anlaşılır hikayelerden uzaklaşmak, kahramanın eylemlerinden çok psikolojisini anlatmak bunun içindeydi.”

Yakın dönemde, özellikle grafik romanların sayısının Türkçede de giderek arttığına tanıklık ediyoruz. Birçok yayınevi, grafik romanları belli bir seri mantığında yayımlamaya başladılar. Kaleme aldığı ve derlediği kitaplarla, çizgi ile metinlerin bir aradalığını uzun zamandır takip eden isimlerden biri olan Levent Cantek, SabitFikir’in Mart 2017 tarihli 73. sayısında, etkisini yavaş yavaş hissettirmeye başlayan işte bu rüzgarı değerlendiriyor.

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi KararsızOkur infografiği de, her zamanki gibi kapak konusunu destekliyor. Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur bu ay çizgi romanlar arasında dolaşıyor. Söyleşi sayfalarında Ece Karaağaç ise, çizgi roman yayıncısı Emre Yavuz ve koleksiyoner Sinan Ural’la “biriktirme tutkusu” üzerine sohbet ediyor.

 

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için…

Güncel sayfalarında Aysu Önen, özellikle seçimlerin ardından Amerika’da adeta yeniden hatırlanan Margaret Atwood’u anlatıyor. Sinema sayfalarında Abbas Bozkurt, Jim Jarmusch’un son alametifarikası Paterson’ı yorumlarken; Zeynep Şen kitap kulübü projelerini sayfalarımıza taşıyor.  NesneKitap sayfalarında ise H. Burak Kuyaş otuzuncu yılını kutlayan Ayrıntı Yayınları’nın 999., 1000. ve 1001. kitabını incelerken; BaşkaDünyalar sayfalarında da Yankı Enki, Kafes kitabıyla hızlı bir çıkış yakalayan Josh Malerman’ın yeni kitabı Gölün Dibindeki Ev’i değerlendiriyor. Mert Tanaydın, Dünyadan’da televizyon dizilerinden aşina olduğumuz yazar Jonathan Lethem’ı konuk ediyor.

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca Tim Parks, Herman Koch, Annabel Abbs, Bertrand Russell, Jodi Picoult, Başar Başarır, Alejo Carpentier, Alfred Jarry, Muhyiddin Şekur, Nilüfer Erdem, Tolga Gümüşay ve Turgut Uyar’ın eserlerini eleştirmenler A. Ömer Türkeş, Irmak Zileli, Can Semercioğlu, Müge Karahan, Burcu Arman, Melisa Kesmez, Ali Bulunmaz, Gökçe Gündüç, Burcu Bayer, Tuğçe Isıyel, ve Seval Şahin yorumluyor.

KuşBakışı bölümünün bu ayki konuğu ise “Başkomser Galip polisiyeleri” ile tanıdığımız Çağatay Yaşmut.

İZDİHAM

İzdiham'ın 44. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın