26 Ocak 2017

Romanlarla Psikoloji Atölyesi Başlıyor

ile izdiham

Edebiyat karakterlerinin psikolojik analizlerinin yapıldığı okumalarda, karakterlerin duygu, düşünce, davranışlarını psikoloji düzleminde incelemek ve farklı bir bakış açısıyla olaylara yaklaşma becerisi kazanmak amaçlanmaktadır.

 

ROMANLARLA PSİKOLOJİ ATÖLYESİ

Romanlarla Psikoloji Atölyesi fikri, İzdiham Dergisi’nde roman kahramanlarının psikolojik analizini yapmamla başlayan bir süreç. Ne edebi camiada ne de psikoloji camiasında bu alanda kapsamlı ve yeterli çalışmaların yapılmaması sürecin devam etmesine sebep oldu. Sadece Psikoloji çatısı altında ise karakter analizlerinin bir psikoloji okumalarına dönüştürülmesine karar verdik.

Hızlanan yaşam, değişen ihtiyaçlar, insanların kendilerine ayıracak vakti bulamaması etrafımızda ne olup bittiğine yönelik derin sorgulamalar yapmayı engelliyor. Edebiyat terapisi okuma günlerinde, insanlar, günlük yaşam yoğunluğunun içinde kendiyle ve çevresiyle alakalı farkındalığını geliştirmek için bir fırsat buluyor. Bu sebeple okuma günlerinin düzenli ve kapsamı belli bir şekilde yürütülmesini faydalı ve gerekli bulduk.

Edebiyat karakterlerinin psikolojik analizlerinin yapıldığı okumalarda, karakterlerin duygu, düşünce, davranışlarını psikoloji düzleminde incelemek ve farklı bir bakış açısıyla olaylara yaklaşma becerisi kazanmak amaçlanmaktadır.
Bu programda edebi karakterlerin, ihtiyaçları, var oldukları kurgunun gerçekte neyi yansıttığı, ne gibi savunma mekanizmalarını kullandıkları, güçlü ve zayıf yönleri, sorunlarının isteklerinin arzularının neler olduğu, olayların ne tür yaklaşımlarla değerlendirilebileceği psikoloji penceresinden bakılarak anlatılmaktadır. Olayların ve karakterlerin gerçek hayatta karşılaşabileceğimiz durumlarla birlikte nasıl değerlendirileceği ele alınmaktadır.

Katılımcılar için;
Anlatımda terimler olabildiğince açıklanacağı için her alandan katılımcı için uygundur.
Gerektiğinde, olay örgüsüne ve konunun ne olduğuna değinileceği için, katılımcıların daha önce kitabı okumaları zorunlu değildir.

Kitaplar;
Kitaplar genellikle edebiyat alanında yer edinmiş isimlerin eserlerinden seçilmiştir. Kitaplardaki konular, çoklu bir değerlendirmeyle ele alındığı için günlük yaşamın normal rutininden daha ağır yaşantılara kadar değişebilmektedir.

ROMANLARLA PSİKOLOJİ ATÖLYESİ BİLGİ VE TAKVİM
Katılımcılar tek oturuma katılabilecekleri gibi programın tamamına da katılabilmektedir.
Her bir oturum 2 haftada bir olup bir buçuk saat sürecektir.
Başlangıç Tarihi: 15:02:2017
Başlangıç Saati: 19.00
Toplam Süre: 2 ay (4 Oturum)
Yer: Sadece Psikoloji
4 Oturum Bedeli: 250
Tek Oturum Bedeli: 75 TL
Bilgi ve Kayıt
0 533 77 444 60
bilgi@sadecepsikoloji.com
seda@sadecepsikoloji.com

Not: Katılım 15 kişi ile sınırlıdır. Esas kayıtlar telefon görüşmesinden sonra kesinleşecektir.

Program Takvimi
1. Oturum: Kürk Mantolu Madonna 15:02:2017 19.00
2. Oturum: Aylak Adam (Yusuf Atılgan) 01:03:2017 19.00
3. Oturum: Lolita (Nabokov) 15:03:2017 19.00
4. Oturum: Don Kişot 29:03:2017 19.00

İZDİHAM