24 Mart 2021

Ömer Seyfettin’in El Yazmalı Mektubu Satışa Çıkarılıyor

ile izdiham

İstanbul Müzayede 30 Mart Salı günü online olarak gerçekleştireceği 66. Müzayede “Anılar ve İmzalar II” başlıklı müzayedede Ömer Seyfettin’in imzalı, fotoğraflı bir kartpostal mektubunu satışa çıkaracak. Türk edebiyatının önde gelen öykücülerinden Ömer Seyfettin genç denebilecek bir yaşta, 36 yaşında vefat ettiği için gazete ve dergilerde yayınlanan hikâyeleri sağlığında kitap olarak basılamamıştı. Şimdiye kadar da imzalı bir fotoğrafı veya mektubu müzayedelere çıkmayan Seyfettin’in yıllar sonra mahalleden arkadaşı Münir’e gönderdiği bir mektup kartpostalı ilk kez İstanbul Müzayede aracılığıyla koleksiyonerini bekliyor.

Kardeşim Münirciğim, mektup yazamadığım için kusura bakma… Bu adem-i samimiyet ve lakaydiden değil, yazacak bir şey olmadığındandır. Buradaki hayatımı sana yazsam sen Mançurya’da yani Arnavutluk’ta olmak münasebetiyle müteessir olacaksın. Şimdi yaz… Her taraf zevk ve sefa ile dolu… Gece denizi seyretmek, sandalla gezmek kadar insana İstanbul’u der-hatır ettirecek bir şey olamaz. Yalnız para için biraz sıkıntı varsa da bütçemin açığını şimdilik babam kapatıyor. Bütün günlerim saî ve safâ içinde geçiyor…

Her Neyse, resimlerinden beklerim, ben de göndereceğim, hani Arnavut elbisesiyle çıkardıklarından… Pederinin, validenin ve hemşirenin ellerinden öperim. Mahalleden ne havadis var? Mektuplarında bana İstanbul’dan bahset… Ben de uzun mektuplar vaad ederim kardeşim.”

Müzayede online olarak 30 Mart Salı günü saat 21.00’da www.istanbulmuzayede.com adresinde gerçekleştirilecektir.

İZDİHAM