9 Mart 2016

Müdahale Zamanı

ile izdihamdergi

Az önce aldığımız bir habere göre, Adana dolaylarından edebiyat dünyasının kalbine doğru yeni bir dergi daha ateşlenecekmiş. Önümüzdeki hafta evinize en yakın kitabevinden alma ihtimalinizin oldukça yüksek olduğu bu derginin adı; ‘Edebi MÜDAHALE.’

Halihazırda dolaşımda bulunan 150-200 kadar kültür-edebiyat dergisi varken yeni bir dergiye neden ihtiyaç duyulduğu konusundaki soruların cevabı derginin üst başlığında saklı;  ‘’Emperyalizme-Kapitalizme-Modernizme Edebi MÜDAHALE’’ Modern çağın üç vebasına karşı bir –insan savunma hareketi- başlatan MÜDAHALE ekibi tanıdık isimlerden oluşuyor; Çocuk edebiyatı alanındaki çalışmalarından da tanıdığımız Mustafa Ökkeş EVREN, ülkemizin en sıra dışı yazarı olarak nam salan anti-modernist Bülent AKYÜREK, Hamza kitabıyla ortalığı sallayan, Caf-caf yazarı öykücü Ömer Faruk DÖNMEZ, Gerçek Hayat dergisindeki çizimleri ile son dönemde oldukça beğeni toplayan Çağatay Hakan GÜRKAN, Aralık Şairi Salim NACAR,  ÇETE ve Son istasyon’un şefi Güven ADIGÜZEL. 

Derginin mevcut kadrosuna ilerleyen sayılarda başka nitelikli isimlerin de katılması bekleniyormuş. Derginin Yunus’tan ödünç alınmış sloganı, devrimci edebiyat için aşkla yazan genç isimlere de kapılarının ardına kadar açık olduğunun göstergesi gibi; ‘’Kasdım budur şehre varam, feryad-ı figân koparam’’ Şehre varmak isteyenlerin de bir evi oluyor sonunda ama tek bir şartla; Feryat figân kopacaksa.

Bağımsız edebiyat dergilerine yaşam hakkı tanınmaması, aykırı yazarların(piyasa şartlarına göre) yayınevi kapılarını aşındırmalarına rağmen bir sonuç alamamaları ve her ilde bağımsız kültür ürünlerinin okuyucularına ulaşacağı noktaların paraya teslim olması… Sistemin işine yarayan ve gittikçe derinleşen bu manevi uçuruma seyirci kalmamak adına MÜDAHALE hareketini Torosların zihinleri açan serin vadisinden başlatan müdahale tahrir komitesi yakın bir zamanda yayınevine de dönüşerek oksijeni bol bir ülke için gerekli eylem planlarını da hazırlamışlar. Edebi MÜDAHALE Dergisi bu eylem planının ilk işaret fişeği olarak huzurlarınızda. Çünkü Edebiyat bir müdahaledir…

İlk sayının hazır olduğunu ve hafta içi dağıtımın yapılacağını tekrar söyleyerek, 2. sayı için Şubat-10’a kadar yazılarınızı, selamlarınızı mertedebiyat@gmail.com adresine gönderebileceğinizi hatırlatırız. Edebi MÜDAHALE Dergisi ‘mektep’ olma şiarıyla yola çıktığını çok açık bir şekilde belirterek derginin yayın politikasına uygun metinleri hasretle beklemektedir.

Suya-sabuna dokunmayan edebiyatın canı cehenneme! Diyorsanız eğer ve Mıy-mıy’dan sıkıldıysanız, Şimdi MÜDAHALE zamanı.

 

 

Güven Adıgüzel

İzdiham