Karabatak Dergisi’nin 40. Sayısı Çıktı

Karabatak kırkıncı sayısının dosya konusunu “Edebiyat ve Ahlak” olarak belirledi. Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu “Ahlak-Dil-Edep”; Mehmet Sabri Genç “Her Şeyin Kenarında ve Ötesinde: Edebiyat ve Ahlak”; Ercan Yılmaz “’Aşk Gelicek Cümle Eksikler Biter’ – Yûnus’ta Aşk Ahlakı”; Mustafa Köneçoğlu “Sanat Ve Sorumluluk Ahlakı ya da Biz Kimin Bekçisiyiz”; Oğuz Şenses “Ahlakın Sopasından Kaça(Maya)n Romanın Cihanşümul Sergüzeşti”; Ünal Çelik “Bir Ahlaki Çöküş Romanı: Sodom Ve Gomore”; Ertuğrul Aydın “Edebiyatın Etik Penceresi”; Hasan Hüseyin Çağıran “Edebiyat Etiği versus Müslüman Ahlakı” ve Jale Nur Turgut “Tüm Zamanlarda Yazının Ahlak ve Ahlak-Ötesi İşlevi” başlıklı yazılarıyla bu dosyaya katkı sağladılar.

Karabatak’ın bu ayki röportaj konuğu, uzaklardan bir isim: Shems Friedlander. “Apple’a Allah’tan Daha Çok İbadet Ediyoruz” diyen Friedlander, tasavvuftan sanata birçok konuyla ilgili düşüncelerini, Güzide Ertürk’ün soruları ışığında okurlarımız için cevapladı.

Bu sayımızın şairleri Şafak Çelik, Hüseyin Akın, Süleyman Unutmaz, Âdem Yazıcı, Meryem Kılıç, Hasan Akay, Nurettin Durman, Hasan Hüseyin Çağıran, Cengizhan Orakçı, Sare Öztürk Eker, Ali Seyyah, Mustafa Sarı, Bülent Özdemir, Filiz Geç ve Firdevs Aparı. Şiir çevirisinde ise Nihan Albayrak ve Naime Erkovan yer aldı. Öykücülerimiz Emine Batar, Hümeyra Yabar, Ali Murat Binark, Mustafa Uçurum ve Ebru Aydın.

Poetika sayfalarımızda Hasan Akay ve Ali Ömer Akbulut; denemede ise Hasan Akay ve Tuğba Ekiz yer alıyor. Kitap bölümümüzde Şafak Çelik, Osman Özbahçe’nin “İkinci Yeninin Doğuşu” adlı eserini; Elif ve Hilal Kaşık, Duran Boz’un yayına hazırladığı “Okuma Hikâyeleri” ile “Yazma Hikâyeleri” isimli eserlerini ve Naime Erkovan, Arzu Kadumi’nin üçüncü kitabı olan “Penceremde Bir Ateş Böceği”ni Karabatak okurları için tanıttılar. Projektör’ün bu sayıdaki konuğu şair Kamil Remzi Cin.

Ve elbette olmazsa olmaz dostlarımız Ertan Ayhan Sertöz, Sedat Gever, F. Hande Topbaş, M. S. Topbaş, Ayşe Ural, Derya Özer ve Sabahattin Kayış’ı selamlıyoruz.

Karabatak kırkıncı kez havalanıyor.

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın