27 Eylül 2018

Karabatak Dergisi’nin 40. Sayısı Çıktı

ile izdiham

Karabatak kırkıncı sayısının dosya konusunu “Edebiyat ve Ahlak” olarak belirledi. Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu “Ahlak-Dil-Edep”; Mehmet Sabri Genç “Her Şeyin Kenarında ve Ötesinde: Edebiyat ve Ahlak”; Ercan Yılmaz “’Aşk Gelicek Cümle Eksikler Biter’ – Yûnus’ta Aşk Ahlakı”; Mustafa Köneçoğlu “Sanat Ve Sorumluluk Ahlakı ya da Biz Kimin Bekçisiyiz”; Oğuz Şenses “Ahlakın Sopasından Kaça(Maya)n Romanın Cihanşümul Sergüzeşti”; Ünal Çelik “Bir Ahlaki Çöküş Romanı: Sodom Ve Gomore”; Ertuğrul Aydın “Edebiyatın Etik Penceresi”; Hasan Hüseyin Çağıran “Edebiyat Etiği versus Müslüman Ahlakı” ve Jale Nur Turgut “Tüm Zamanlarda Yazının Ahlak ve Ahlak-Ötesi İşlevi” başlıklı yazılarıyla bu dosyaya katkı sağladılar.

Karabatak’ın bu ayki röportaj konuğu, uzaklardan bir isim: Shems Friedlander. “Apple’a Allah’tan Daha Çok İbadet Ediyoruz” diyen Friedlander, tasavvuftan sanata birçok konuyla ilgili düşüncelerini, Güzide Ertürk’ün soruları ışığında okurlarımız için cevapladı.

Bu sayımızın şairleri Şafak Çelik, Hüseyin Akın, Süleyman Unutmaz, Âdem Yazıcı, Meryem Kılıç, Hasan Akay, Nurettin Durman, Hasan Hüseyin Çağıran, Cengizhan Orakçı, Sare Öztürk Eker, Ali Seyyah, Mustafa Sarı, Bülent Özdemir, Filiz Geç ve Firdevs Aparı. Şiir çevirisinde ise Nihan Albayrak ve Naime Erkovan yer aldı. Öykücülerimiz Emine Batar, Hümeyra Yabar, Ali Murat Binark, Mustafa Uçurum ve Ebru Aydın.

Poetika sayfalarımızda Hasan Akay ve Ali Ömer Akbulut; denemede ise Hasan Akay ve Tuğba Ekiz yer alıyor. Kitap bölümümüzde Şafak Çelik, Osman Özbahçe’nin “İkinci Yeninin Doğuşu” adlı eserini; Elif ve Hilal Kaşık, Duran Boz’un yayına hazırladığı “Okuma Hikâyeleri” ile “Yazma Hikâyeleri” isimli eserlerini ve Naime Erkovan, Arzu Kadumi’nin üçüncü kitabı olan “Penceremde Bir Ateş Böceği”ni Karabatak okurları için tanıttılar. Projektör’ün bu sayıdaki konuğu şair Kamil Remzi Cin.

Ve elbette olmazsa olmaz dostlarımız Ertan Ayhan Sertöz, Sedat Gever, F. Hande Topbaş, M. S. Topbaş, Ayşe Ural, Derya Özer ve Sabahattin Kayış’ı selamlıyoruz.

Karabatak kırkıncı kez havalanıyor.

İZDİHAM