7 Aralık 2018

İzdiham’dan Yeni Kitap; Shakespeare Kitabı, Derya Yazgıç

ile izdiham

İzdiham’a özel tasarım ve içerik ile devam eden biyografi serisinin yeni kitabı Shakespeare Kitabı Derya Yazgıç tarafından kaleme alındı. Oldukça titiz bir çalışmanın sonucu olan kitap, İngiliz yazarın yüzyıllar öncesinden bugüne kalan sesiyle tanıştıracak sizleri. Shakespeare’in yazdıklarına ve yaşadıklarına dair ne varsa kitapta bulabilirsiniz. Ayrıca kitapta Sinem Ay’a ait çizimler yer alıyor.

Derya Yazgıç; 1982 yılında İstanbul‟da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü‟nü bitirdi. İzdiham ve Hece dergilerinde yazıları yayımlandı.

Kitabın önsözünden;

“Benim için Shakespeare; sadece şiirlerinde ve sonelerinde şair değildir, oyunlarında da şairdir. Özellikle Romeo ve Juliet oyunundaki yoğun şiirsel anlatım beni her zaman derinden etkilemiştir. Bir başka çift Antonius ve Cleopatra’da aynı şiirsel anlatım bu sefer biraz daha olgun iki âşık arasında geçer ve seyirciyi kucaklar. Kral Lear‟ın bencilliğini anlarız yine bu anlatımla.

Başka başka oyunlarda da görürüz şiirsel anlatımı. Örneğin Lady Macbeth‟in ihtirası ve pişmanlığında, Othello‟nun kıskançlığında, Cordelia’nın dürüstlüğünde, Hamlet’in intikam arzusunda. Shakespeare’in bütün karakterleri ayrı ayrı yönleriyle hançerler her bir yanımızdan. Bütün bu karakterler elbette tek bir kelimeyle özetlenemez ancak oyunları izleyen seyirci, her bir karakterde kendi hayatından bir şeyler mutlaka bulur.

Çünkü Shakespeare, bu karakterleri yazarken insan olmanın gerçeğine o kadar çok yaklaşmıştır ki izleyen herkes işine gelse de gelmese de onun cümlelerinden bir damar yakalar. İşte Shakespeare’i ve eserlerini ölümsüz yapan da bu insani duygulardır. Onun 16. yy‟dan bizlere kadar sesini ulaştırabilmesinin en önemli yanı bence budur. Bunun için bu kitabın yazılma amacı da Shakespeare’i sadece eserlerinden tanımak değil, onun insanı insana insanca anlattığı insani yönlerine de vurgu yapmak olduğunu belirtmek isterim, tabii ne kadar başarılı olabilirsem.”

sipariş için tıklayın

İZDİHAM