6 Ağustos 2019

İzdiham’dan Özel Tasarımıyla Biyografi Serisi

ile izdiham

Gözünü ufkun ardında beliren yeni güneşlere umut bağlayan ruh derinliğine dikerek şiirler biriktirir. Sancısını taşıdığı haletin dizelere yüklenen anlamıyla beslerken yüreği dağlara yaslı kuşları, kanatlarına takılı kalan özgürce çırpınışlardan zirveye doğru uzanır. Sezai Karakoç, yaşadığı coğrafyanın dertleriyle hem dem olurken, bir taraftan da edebiyat dünyasına diri bir duruş, duygu yoğunluğu ile yazılmış serbest nazım şiirler ve inceliği şiar edinmiş adımlar bırakmış.

Yazar İbrahim Varelci, bir usta şairin hayatı ve insanı yorumlama anlayışını derinlemesine inceleyerek Sezai Karakoç Kitabı adıyla kitaplaştırmış, okurun bu konuda beklentisini göz ardı etmeden ayrıntılı bir çalışmaya imza atarken, yeni bakış açıları da geliştirmiş.

Şahsiyetini, kurgu olmayan hayatın gerçekliğe mekan sağlayan tiradında sağlam zeminlere oturtmayı başardığının ayrımında olan Sait Faik, biyografisi bütün boyutlarıyla ele alınması icap eden ender kalem aşığı, kelime ustası yazarlardandır. Kendini yalnızlığın dingin koynuna teslim etmekten ziyadesiyle memnun olmasını trajik denilecek kadar kedere bulanmış yaşamıyla özdeşleştirebiliriz. Öykücü Yunus Meşe, daha önce yayımladığı ilk öykü kitabı Geç Kalmış Bir Şapka’dan sonra kaleme aldığı Sait Faik Kitabı nezdinde modern öyküye geçişin temel taşını atmış bir ustayı, tüm yönlerini araştırarak bir araya getirdiği metinde anlatmış, bu sayede okurların da rahatlıkla seyredebileceği bir pencere açmış.

Felsefeye yatkın dili, sezgisel gelgitler ve dalgalı bir denizi andıran duygu çağrışımları arasında Çürümenin Kitabı adlı eseriyle Emil Mıchel Cioran. İçinde büyüttüğü buhranı inişli çıkışlı yaşamında da fark edilir kılan cümleler kurar, aklın sınırlarını zorlar. Cevabını kimsenin bilmediği soruların peşinde ömrünü tüketirken diğer yandan eserlerini kendisi gibi varlığın anlamını sorgulayan herkese armağan eder. Yazar Mehmet Akif Öztürk, dile getirdiği düşüncelerle derinden sarsıldığı ve içindeki çıkmaz sokakları tarif ederek beynini kemiren Cioran’ı anlattığı Emil Michel Cioran Kitabı adlı eserinde adeta her fikri başka kişilik tarafından aktarılmış gibi hissetmesinin perde arkasını aralıyor.

Tragedya ve Komedya dendiğinde ilk akla gelen elbette Shaekspeare’dir. Belki ayrı bir parantezle Soneleri ve şiirleri de eklenir. Kadını yaşadığı devrin çok üstünde bir yerde buluruz yazdığı oyunlarda ve karakterlerini ele alış biçimiyle başka dünyalardan haberi olduğunu zannedersiniz. Kullandığı kelime çeşitliliği, yeni kelimeler de icad etmesini beraberinde getirir. Bugünkü yazarlarımızın cesaretinin de başlangıcı olacak nitelikte bir çığır açılmıştır. Yazar Derya Yazgıç, çerçevenin dışına taşan fotoğrafın farklı versiyonlarını sanatsal izdüşümlerini yakalayarak sahne demetleri halinde aktarırken, biyografiden ziyade değerli bulduğu yönleri alkış eşliğinde Shaekspeare Kitabı ile okurun beğenisine sunmuş.

Tutunamayanlar, hayatını anlattığı roman olarak öne çıkar Oğuz Atay’ın ve kahramanlarını özenle seçer. Bu çabası karşılığını dünyaca ünlü yazarlarla birlikte anılması olarak gösterir. Hayallerini, umutlarını, kırgınlıklarını ve arzularını hikayeleştirerek teselli bulur. Duygu birikimini insan davranışları üzerine yoğunlaştırarak kurgusunu tamamlar. Yazar Sibel Atagün, kimliğini ve nedenliğini sorgulayarak eserler veren ve bunun için roman kişilerini konuşturan bir kalemin tanıtımını üstlendiği Oğuz Atay Kitabı’nda, yazarın diğer yapıtlarının da incelendiği, yaşamından kesitlerin olduğu biyografiyi yayımlamıştır.

Şiir, roman ve hikaye yazan, çocuk edebiyatına yönelik eserler veren, sakin bir gönlün fırtınalı denizcisi gibi yaşayan ve kimseyi incitmeden bu dünyadan göçme derdinde olan zarif adamdır Cahit Zarifoğlu. Çocukluğunu yaşayamamış büyük çocuk kategorisine koyar kendini bir yönüyle, diğer taraftan aslında kemale erdiğini gösteren haliyle karşılanır muhatap. Ferhat Toka, hakkında ne okusak tam manasıyla kavrayamayacağımız bu aksiyon ve fikir adamını Cahit Zarifoğlu Kitabı ile yeniden tanıtarak, kuşaklar boyu sürecek yazın serüvenine konup göçenlerden değerli bir üstadın bıraktığı izleri okura aktarmıştır.

İzdiham Yayınları arasında yayımlanan biyografik eserlerle, ihtiva ettiği mana bakımından oldukça kıymetli bir işe imza atılmış bulunmakta. Ayrıca bununla beraber edebiyat dünyasına kazandırılan yeni kitaplar raflardaki yerini almış, bir anlamda farklı çalışmaların da olacağı haberi verilmekte.

Fatma Kahraman Yıldız, Kaynak: dunyabizim.com

İZDİHAM

Sipariş etmek isterseniz izdihambakkal.com