9 Mayıs 2020

Halil İbrahim Kuruçay, Alternatif Sinema Severler İçin 5 Film Önerisi

ile izdiham

Merhaba sözlerime insanı ve insanoğlunu altüst eden o trajikomik tümör ile başlamayacağım. Çünkü olaylı bir öznenin yükleminden tanınması şu günlere yakışmayacak cinsten. Haftasonları ise daha çok unutturulduğumuz hayatı yaşamakla meşgulüz. Bizi şaşırtan bu meşguliyet toprağın kalbindeki insanı haklı çıkarırken, bedenlerin evde kalıp ruhun ise dışarıda dolaşması bizleri korkutuyor. ”Nedir bu hengâme?” Diye düşünürken toprağın kalbindeki 5 film bize neler söylüyor.

Tarımsal Ütopya – Uruphong Raksasad : Tarımsal Ütopya, Uruphong Raksasad’ın hem yönettiği hem senaryosunu kaleme aldığı başrollerini ise Prayad Jumma ve Sai Jumma’nın paylaştığı dram türündeki Tayland yapımı Sinema filmi. 

Bereketli Topraklar Üzerinde – Erden Kıral : Bereketli Topraklar Üzerinde, filminin yönetmenliğini Erden Kıral üstlenirken senaristliğinde ise Tuncel Kurtiz , Erden Kıral , Mahmut Tali Öngören’in imzası bulunuyor. Oyuncu kadrosunda  Bülent Kayabaşı, Nur Sürer, Menderes Samancılar, Selçuk Uluerguvan ve Tuncel Kurtiz gibi ünlü isimler yeralıyor. Film yazar Orhan Kemal’ın Bereketli Topraklar Üzerinde isimli romanından uyarlanmıştır.

Hayat Ağacı – Terrence Malick : Hayat Ağacı, Terrence Malick’in hem yönettiği hem senaryosunu kaleme aldığı başrollerini ise Brad Pitt, Sean Penn ve Jessica Chastain paylaştığı dram, fantastik türdeki ABD yapımı Sinema filmi. 

Hayatımın Şarkısı – Eric Lartigau :  Hayatımın Şarkısı, Eric Lartigau’nın yönetmeliğini üstlendiği senaristliğini ise Stanislas Carré de Malberg’in yaptığı filmin başrollerini Louane Emera, Karin Viard, François Damiens paylaştığı Bélier ailesinin hayatınını konu alan  Fransa ve Belçika ortak yapımı komedi, dram filmi.

Düşler Tarlası – Phil Alden Robinson : Düşler Tarlası, Phil Alden Robinson’ın hem yönettiği hem senaryosunu kaleme aldığı başrollerini ise Kevin Costner, Amy Madigan, Ray Liotta paylaştığı dram, komedi türündeki ABD yapımı Sinema filmi.

Halil İbrahim Kuruçay

İZDİHAM