20 Ocak 2017

Hacı Ahmed Eriş, İzdiham’la Yeni Tanıştım, Pişman Değilim, Yine Olsa Yine Yaparım

ile izdiham

Dergimizle yeni tanışan güzel insanlara hitaben

1- Öncelikle sizin gibi İzdiham okuyan insanlarla tanışmaktan korkmayın. Bu whatsapp grubu, twitter sayfası, ilk defa katıldığınız kitap okuma etkinliği veya bir köprünün altında yaşayan evsiz bir meczup olabilir. İzdiham okuyorsanız az biraz delisinizdir, emin olun İzdiham okuyan diğer insanlar da biraz deli. Korkmaya gerek yok yani rahat olun.

2- İzdiham dergisinde yazabilmenin şartlarından biri de sağlam deli olmak sanırım. Bu şarttan emin değilim, ben henüz yazamadım. Sağlam deli olmak da iyi bir şey.

3- 3. Madde kasıtlı olarak boş bırakılmıştır, içinde yazı olması boş olmadığı manasına gelmez. Nice yazılar vardır ki yazılmamışlardır. Veya boşa yazılmışlardır. İyi akşamlar Türkiye, her nerede yazıyor veya yazılıyorsanız.

4– Biraz deli olmak bir meziyettir. Bunu akıllılar bilmez zaten onlar sistemin adamları. Kahrolmasın federaller onlar da biraz delirsinler.

5- “Biraz aklın varsa delir, kent sensiz de çalkalanır” İsmet Özel

6- “İzdiham bir halk hareketidir!” şeklinde komünistçe bir slogan atacaktım ki Annem odaya girdi, “Ne yazıyorsun sen?” dedi, “Şiir” dedim, O da dedi ki “Kalk bütüne çalış”

7- Bütün değil büt. Yani bütünleme. Bizle önce gönül eğlendirdiler, sonra terk ettiler, üzüntüden büte kaldık, çözüntüden ders çalışamıyoruz.

8- Allah’tan ne yazdığımı okumadı.

9- İzdiham Dergisi ve kitap okuma etkinlikleri bir halk hareketidir çünkü halk her şeyimizdir, bunun komünist olup olmamakla alakası yok. Ben komünist değilim ama yine alakası yok. Yazdıklarımızı toplumun her kesimi anlamayacaksa yazmanın ne anlamı var? Elitizm ve Estetik Kaygı lütfen çıkarken kapıyı kapatır mısınız? Teşekkürler.

10- “İzdiham aykırı bir dergi midir?” diye spiker soruyor televizyon programında. Bülent Hoca diyor ki “Zaman karar verecek”. Ben diyorum ki aykırıdır. Neden? Çünkü ben öyle diyorum.

10x- “Elleri vardı, demedim kimseye / Başına ne gelirse hepsi yaşamaktan”

11- Şaka şaka ben öyle dediğim için değil. Biz yapımız gereği aykırıyız. Birbirini bir şekilde bulmuş anarşistleriz. Sadece dünyayı ateşe vermeye üşeniyoruz, o yüzden şiir yazıp duruyoruz.

12-

13- 12. Madde gerçekten boş. Peki ya 13? Buna zaman karar verecek.

14- “Biz bu toprağın haşarı çocuklarıyız” Muammer Bilgiç. Ezberleyin bu sözü. Nerede söylerseniz söyleyin yine anlamlı geliyor haklı görünüyorsunuz.

15- Aykırıyız ama aykırı olma çabamız olmadan böyleyiz. “Çünkü aykırı olma çabası, matmazel / Bir bayağılık arz eder” Çünkü kendi şiirimden alıntı yapmasam olmazdı.

16– “Bu dergiyi benim gibi aykırı kişiler okuyor” dediğimde kuzenim: “Puhahahahah sen mi aykırısın?”

17- Ben Nevşehir, Kayseri ve Sivas’ın aykırısıyım. O Denizli’de okuyor, bu yüzden beni aykırı bulmuyor. Bence ikimiz de haklıyız. Ayrıca bir yeri Allah yarattıysa orası güzeldir.

18- “İzdiham diye bir dergi mi varmış?” Bu tepkiye alışın.

19- “Neden İzdiham? Yani adını neden İzdiham koymuşlar?” Buna da.

20- Efenim ben aynı zamanda kitap okuma hareketinin Kayseri Koordinatörü de olduğum için (öhöm öhöm) (Hiç övünmem çok ağırbaşlıyım) aldığım bazı sorulara genel cevaplar vereyim: “Kitap okuma gruplarına katılmak için şartlar nedir?” El-cevap: “Kalbi en az bir defa kırılmış olmak”

21- “Belirlediğiniz kitabı okumadım yine de katılabilir miyim?” İç ses: “Niye okumadınız Allah belanızı versin. Bi dakka ya ben de okumadım. Vermesin vermesin” Verdiğim cevap: “Elbette katılabilirsiniz, siz kitaptan değerlisiniz.” Ama gerçekten öyle. İnsan kitaptan daha değerli.

21+1/2- İç sesim imla kurallarını umursamıyor.

22- “Akıl hastahanesine girdiğiniz andan itibaren deliliğinizi saklamak zorunda değilsiniz” Paulo Coelho – Veronika Ölmek İstiyor.

23– Spiker: “Peki Ahmet hocam İzdiham bir akıl hastahanesi midir?” Ben: “Ahmet değil, Ahmed.”

24- Siz yine de biraz saklayın deliliğinizi. Sonra deli falan derler.

25- Bunu duyan Mö: “Derler tabi neden demesinler?”

26- Derler tabi.

27- İsmet Özel ile fotoğraf çekinmek istiyorum. “Hocam Naat şiirinizi çok seviyorum” diyeyim, O da “Kim sevmiyor ki?” desin istiyorum.

27y- “Yapmacıktan nefretimiz sebep olsun kavgamıza”

28- Ben daha önce Tıp fakültesinde okuyordun ama bıraktım. İsmet Özel bunu duyup “Salak mısın niye bıraktın?” dese hakaret değilmiş gibi davranırım. Neden mi? Çünkü Naat şiiri çok güzel.

29- Spiker: “Peki Ahmed hocam Tıp fakültesini neden bıraktınız?” Ben: “Artık biyolojimle gündeme gelmek istemiyorum”

30– Gerçekten, tıp fakültesini neden bıraktığımı anlatmaktan yoruldum. Bir tabela yaptırmayı düşünüyorum, çok da maliyetli olacağını sanmıyorum çünkü şu kadar yazacak: “Çalışmadım”

31- Sahi bu yazı İzdiham’la yeni tanışanları bilgilendirecekti, neden kendimden bahsedip durdum? Kendimden bahsetmeye başlamadan önce ancak beş madde yazabilmişim.

32- İzdiham belki de son 1245537795 yılın en iyi dergisidir. Boş edebiyat değildir. Gündelik koşuşturmacalar sırasında nereye ne için bile koştuğunu unutan insanlara hala bir şeyler hissedebildiklerini hatırlatır. Bir şey hissedebiliyorsanız hala insansınızdır. Ağlayabiliyorsanız hala bir kalbe sahipsiniz demektir. Kimseyi üzerek ağlatmayın ama ağlatabilecek kadar iyi yazabiliyorsanız yazdıklarınızı okumak isteriz. Güldürebiliyorsanız yine okumak isteriz.

32z– İzdiham’dan başka güzel dergiler de var, onları da okuyun.

33- Övme cümlesi olduğu için İzdiham tarafından silindi.

34- “Elbet bir hinlik vardır seni sevişimde / Ey kanıma çakallar karıştıran isyan!” İsmet Özel.

35– Elbet bir çocukluk hayalim vardır İzdihamın bana vaad ettiği. Saygın bir dergide şiirlerimin çıkması. İzdiham sevgimin sebebi bu sanırım.

36- Yani siz yeni tanışmış olsanız da, tanışmak üzere olsanız da mutlaka İzdiham okuyun. Benim yazılarım çıkmasa da okuyun. Bu dergi size çok iyi gelecek.

37- O değil de benim yarın bütüm var. Dersi veren hoca da aykırı biri acaba İzdiham hediye etsem dersten geçirir mi?

38- Ya bizim efkarımız ne olacak?

39- Diye bitirirsem klişe olacak ama bu söz çok manalı. Sanki başka hiçbir söz bu kadar manalı değil. Ya bizim efkarımız ne olacak?

Hacı Ahmed Eriş

İZDİHAM