Elif Özaydın, Soruların Pusulası İle

Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşıdakinin anladığı kadardır. Mevlana

Herkesçe bilinen en sığ anlamı, bu cümlenin; “sende ne kadar fazla bilgi olursa olsun karşı tarafın bilgi seviyesine göre, var olan fazla bilgi törpülenir.”

Ben daha farklı anlamlarına ve durumlarına odaklamak istiyorum sizi. Var olan bilginin nasıl aktarıldığına mesela.

Kişideki bilgi aktarıldığı an, kelimelere döküldüğü an bambaşka anlamlara da gebedir. Ne kadar anlaşılır ne kadar açık dille aktarıyorsun? Karşı tarafın kültürüne ne kadar hitap ediyorsun sözgelişi? Söylenen her kelime karşı tarafın algısına, önyargısına ve kültürüne kadar birçok filtreden geçeceğini göz önüne alarak ne kadar yalın ve öz konuşuyorsun?

Seçtiğin kelimeler eş anlamlısıyla zıt anlamlısıyla senin düşüncelerini en az sapmaya uğratacak kadar özenli mi seçildi? Kelime haznen düşüncelerinin zenginliğiyle eş mi? Dahası sende var olan dilin sınırlarına hakim misin? Her seviyeye uygun kelime, vurgu, üslubunu ayarlayabiliyor musun? Özetle iyi bir konuşmacı mısın?

Bu sözün salt kapasite meselesi olmak zorunda olmadığını fark ettiysen anlaşılmamanın/anlatamamanın o an için var olduğunu başka zaman başka ortamda daha berrak zihinle anlaşılabileceğini bilsen bu yaşananı sadece karşı tarafa mal eder miydin?

Elif Özaydın
“İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın