Dünyaya Bir de Böyle Bakın

Dijital illüstrasyonlarının yanı sıra kalemle de çizimler yapan Robert Richter hem dijital hem de örneksel (analog) çalışmalar yapıyor. Dijital ortamda yaptığı illüstrasyonları ile ince zekasını ön plana çıkartan sanatçı çalışmalarını şu şekilde kategorilere ayırmış:

  • Doğa İllüstrasyonları
  • Uzay illüstrasyonları
  • Dünya ile savaş illüstrasyonları
  • Gerçeküstü illüstrasyonlar
  • Hayvan illüstrasyonları
  • Eğlenceli illüstrasyonlar

Doğa illüstrasyonları (Nature)

Doğa illüstrasyonları ile bitkiler ve hayvanların dünyayı güzelleştirdiğini anlatan Robert Richter insanoğlunun doğanın tek sahibi olmadığının altını çiziyor.

Uzay illüstrasyonları (Space)

Dünya’nın gittikçe çekilmez bir yer oluşu ve insanların özgürlüğü arayışları uzayı sonsuz kılan etmenlerden biri. Şüphesiz ki “Uzay” kelimesinin çağrıştırdığı kelimeler ne derseniz tabiki de “özgürlük” ve “sonsuzluk” olur. İnsanların rahatlatan, hayalinde kurduğu sonsuzluk cennetidir uzay. Bazen bir kaçış bazen de huzur. Varlığı yetiyor. Bu çerçeveler içerisinde genel insan psikolojik durumunu da incelersek; son dönemde uzaysal sanat çalışmalarına gösterilen ilginin artmış olması garip gelmiyor.

Uzay illüstrasyonları ile özgürlüğü anlatan çalışmalar oluşturan sanatçı son dönemde popüler olan uzaysal çalışmalara eğlenceli örnekler vermiş. Özellikle uzay temizlikçileri ve uzay dondurması en iyilerinden.

 

Dünya ile savaş illüstrasyonları (Fight the world)

Doğa illüstrasyonlarında daha çok bitkileri kullanan Robert Richter dünya ile savaş illüstrasyonlarında ise hayvan doğasının insan eliyle yok oluşunu eleştiriyor.

Gerçeküstü illüstrasyonlar (Surreal)

Sürreal yani gerçeküstü illüstrasyonları ile hayalin gerçek ile birleşmeyen ve sonsuza dek giden muazzam çizgisine yakışan çalışmalar oluşturan sanatçı, bir kedinin şehir ile savaşı ve özgürlük konuları üzerinde durmuş.

Hayvan illüstrasyonları (Animal)

Hayvan illüstrasyonlarında alemin komikliklerini ve biz kendimize yeteriz tavrını görebilirsiniz. Özellikle bir kuşun taşlaşmış bir yapıyı sulaması ise ayrı bir zeka.

Eğlenceli illüstrasyonlar (Funny)

Eğlenceli illüstrasyonlarda ise genellikle miskinliği betimleyen sanatçı yatakla bütünleşmiş hayatlar ve oyuna adanmış beyinleri eleştiriyor.

 

 

 

 

Kaynak: sanatlibiblog

İZDİHAM

 

 

 

 

 

 

izdiham dergi 42. sayı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın