Dünyaya Bir de Böyle Bakın

Dijital illüstrasyonlarının yanı sıra kalemle de çizimler yapan Robert Richter hem dijital hem de örneksel (analog) çalışmalar yapıyor. Dijital ortamda yaptığı illüstrasyonları ile ince zekasını ön plana çıkartan sanatçı çalışmalarını şu şekilde kategorilere ayırmış:

  • Doğa İllüstrasyonları
  • Uzay illüstrasyonları
  • Dünya ile savaş illüstrasyonları
  • Gerçeküstü illüstrasyonlar
  • Hayvan illüstrasyonları
  • Eğlenceli illüstrasyonlar

Doğa illüstrasyonları (Nature)

Doğa illüstrasyonları ile bitkiler ve hayvanların dünyayı güzelleştirdiğini anlatan Robert Richter insanoğlunun doğanın tek sahibi olmadığının altını çiziyor.

Uzay illüstrasyonları (Space)

Dünya’nın gittikçe çekilmez bir yer oluşu ve insanların özgürlüğü arayışları uzayı sonsuz kılan etmenlerden biri. Şüphesiz ki “Uzay” kelimesinin çağrıştırdığı kelimeler ne derseniz tabiki de “özgürlük” ve “sonsuzluk” olur. İnsanların rahatlatan, hayalinde kurduğu sonsuzluk cennetidir uzay. Bazen bir kaçış bazen de huzur. Varlığı yetiyor. Bu çerçeveler içerisinde genel insan psikolojik durumunu da incelersek; son dönemde uzaysal sanat çalışmalarına gösterilen ilginin artmış olması garip gelmiyor.

Uzay illüstrasyonları ile özgürlüğü anlatan çalışmalar oluşturan sanatçı son dönemde popüler olan uzaysal çalışmalara eğlenceli örnekler vermiş. Özellikle uzay temizlikçileri ve uzay dondurması en iyilerinden.

 

Dünya ile savaş illüstrasyonları (Fight the world)

Doğa illüstrasyonlarında daha çok bitkileri kullanan Robert Richter dünya ile savaş illüstrasyonlarında ise hayvan doğasının insan eliyle yok oluşunu eleştiriyor.

Gerçeküstü illüstrasyonlar (Surreal)

Sürreal yani gerçeküstü illüstrasyonları ile hayalin gerçek ile birleşmeyen ve sonsuza dek giden muazzam çizgisine yakışan çalışmalar oluşturan sanatçı, bir kedinin şehir ile savaşı ve özgürlük konuları üzerinde durmuş.

Hayvan illüstrasyonları (Animal)

Hayvan illüstrasyonlarında alemin komikliklerini ve biz kendimize yeteriz tavrını görebilirsiniz. Özellikle bir kuşun taşlaşmış bir yapıyı sulaması ise ayrı bir zeka.

Eğlenceli illüstrasyonlar (Funny)

Eğlenceli illüstrasyonlarda ise genellikle miskinliği betimleyen sanatçı yatakla bütünleşmiş hayatlar ve oyuna adanmış beyinleri eleştiriyor.

 

 

 

 

Kaynak: sanatlibiblog

İZDİHAM

 

 

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın