Dengbej Hikayelerine Kulak Verelim; Yüzünü Örtüyor Sesin

Mustafa Çiftçi’nin sunumuyla Yüzünü Örtüyor Sesin adlı kitap Mecaz Yayınlarından çıktı.

Tarih boyunca hikayeler ve anlatıcıları toplum tarafından sevilen insanlar olmuşlardır. İnsanlara öğüt verirler, gerçeği görmesine yardımcı olurlar. İnsan var oldukça hikâye de var olacaktır. Hikâye var oldukça da insan.

Anadolu’nun sevilen hikâye anlatıcıları dengbejler. Bugün dengbej hikayesi anlatsak nasıl olur? Ya da önce dengbej nedir oradan başlayalım. Deng sestir, bej ise sese biçim verendir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin sözlü kültür taşıyıcısıdır dengbejler. Klam ve stranlarıyla anlatırlar hikâyelerini, acıklı sesleriyle hem acıları hem sevinçleri yani her şeyi anlatırlar.  Dengbejler toplumda çok saygı gören bir konuma sahiptir. Doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde daha çok yaygındır. Sözlü kültür taşıyıcısı olan dengbejlik geleneği günümüzde iyice unutulmaya yüz tuttu.

Bu geleneğin ve hikâyenin bitmesini istemeyen on genç öykücü, geleneğe bir nebze ses verebilmek için yola çıkmışlar. Kendilerine” bugün dengbej hikâyesi anlatılsa nasıl olur?” diye sormuşlar. Hikayecilerin zihinlerinde yer etmiş, kendi yörelerinin izlerini taşıyan, babaannelerinden işittikleri hikâyelere klamlar katarak kendi dengbej hikâyelerini yazmışlar. Günümüz öyküsünün imkanlarını kullanarak dengbej hikayelerini bizlere sunmuşlar.

Yüzünü Örtüyor Sesin” adıyla Mecaz yayınlarından çıkan kitabın editörlüğü Sıddık Yurtsever ve Veysel Altuntaş yapmış ve birer hikâyeyle kitaba katkıda bulundular. Kitabın sunuşunu ise usta hikayeci Mustafa Çiftçi yazdı.

Kitabın kapak fotoğrafı da yine geleneği yansıtan bir şal tercih edilmiş. Büyük emek ve özverili bir çalışmanın ürünü olan “yüzünü örtüyor sesin” okurlarına masal tadında postmodern öykü deneyimi vadediyor.

Kitaba hikayeleriyle katkıda bulunanlara ise şöyle:

Kürşat Çelik, M. Fatih Kutlubay, Selim Baki, Sıddık Yurtsever, Soner Oğuz, Süleyman Arif Yıldız, Şeyda Arslan, Veysel Altuntaş, Yunus Meşe.

Burak Salih Selçuk

İZDİHAM

İzdiham'ın 43. Sayısında sürpriz olarak Malkoçoğlu filminin arka perdesini yazan Cüneyt Arkın, Emmy Ödülü'nün sahibi Haluk Bilginer, en sevdiği türküleri liste halinde paylaşan Selda Bağcan yer alıyor. Birbirinden değerli edebiyatçıların ve edebiyatçı olmaya heves eden yetenekli gençlerin yer aldığı İzdiham inanılmaz güzel bir sayı ile karşınızda. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın