Berkan Ürgen, Gözler Kalbin Mafyasıdır

Bir gün seni de anlamayacaklar Hurşit abi. Her konuşmana ” anladım” diye cevap veren insanların aslında seni hiç dinlemediklerini anlayacaksın. Anlayacaksın Hurşit abi, her gün kendine yeni hatalar keşfettiğini. Sen,hayatındaki sorunların baş mucidisin abi. Yeniden başlamak tekrardır abi.

Sen, yeniden başladığın hayatına yeni hatalar keşfederken, o kızın gözlerine lanetler okuyup duracaksın. Yaralar kapanır sen onu fazla kafana takma da, asıl yaranın izini sorduklarında ne anlatacaksın? Sen onu düşün be abi.
Sen yalancının tekisin. Her yara izi, üstünde bir yığın yara biriktirir. Kahvede, dolmuşta, otobüste, vapurda, mahallede, kerhanede sorduklarında sana, gerçeği gizlemek için tomarla yalan biriktirmedin mi, abi?
O bakış yüzünden, seni annenden daha iyi tanıyan şarkılara kendini boğdurduğun geceleri unutmadım sanma. Zaman durmuş, o kız bunu nereden bilsin. Dünya durmuş, o kız bunu nereden bilsin. Gece buymuş, o kız bunu nereden bilsin. Gece, hiç komik değil. Bir göz, bir bakışı kusmak için yine bir göze ihtiyaç duyar abi. O bakış, kusmak için senin gözünü kullandı. Aya çıkmasa da o kadın, gözlerin için küçük ama kalbin için büyük bir yıkım yarattı.

Gözler kalbin mafyasıdır Hurşit abi. Bir kere bulaştın mı ona, ocağın söner, aklına kocaman bir öküz oturur,dünyan döner. Vah Hurşit abim vah!

Şimdi, o bakıştan kurtulmak için, kapı kapı gezdiğin gözleri düşün. İyi bir adamdın sen Hurşit abi. İyi bir insan olmak için yemediğin bok kalmadı be abi. O bakıştan kurtulmak için bakmadığın göz kalmadı.

Yalnızlığın en boktan yanı ne biliyor musun? Yalnızlığın en boktan yanı, etrafında hep birilerinin olmasıdır. Hep birilerinin etrafında olmasının en boktan yanı da, O’nun yanında olmamasıdır.
-İzzet!
-Efendim abi?
-Doğru dedin, iyi dedin. Dedin de…
-Bi kere daha, baksa ya lan bana öyle.
-Bi kere daha ağzıma sıçsa ya!
-İzzet!
-Efendim abi?
-Ben O’nu çok özledim.

 

 

İzdiham 16. sayı
İZDİHAM

İzdiham'ın 47. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.

Büyük bir heyecanla beklediğimiz yeni sayıda ”Yaşar Ercan, Gündüz Vassaf, Gökhan Özcan, Yankı Yazgan, Ali Ayçil, Elif Aşiran, Dilek Kartal, Bülent Parlak, Turan Karataş, Seda Nur Bilici, Ahmet Aslan, Sulhi Ceylan, Sümeyye Dursun, Rümeysa Kocaman, Abdullah Harmancı, Hüseyin Hakan, Cüneyt Gönen, Yasin Kara, Ahmet Enis Gürcan, Akın Akaoy, Onur Bayrak, Bekir Şamil Potur, Enes Aras, Mustafa Toprak, Faruk Sarıkavak, Tuğba Karademir, Halil Ecer, Vedat Milör” gibi isimlerin metinlerine yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın