Basket Potasına Teşekkür Ederiz

Michael Jordan Ümraniye Belediyesi’nin tesislerinde yetişti.

Amerika’nın yetiştirdiği ünlü Ümraniyeli Michael Jordan, NY Times’a verdiği röportajda Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’a teşekkür etti.  İlkokulu Ahmet Vefik Paşa İlkokulu’nda, ortaokulu Santral Ortaokulu’nda, liseyi ise Namık Kemal Lisesi’nde bitirdikten sonra Los Angeles tarafından draft edilen Jordan röportajda Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ı unutamadığını söyledi. Bugünlere gelmesinde basket potalarındaki Hasan Can logosunu asla unutamadığını dile getiren Jordan sözlerine şöyle devam etti:

İlkokul 2. sınıfa giderken boyum ayıptır söylemesi hafif uzundu. Babam Jack, Karadenizli Kardeşler Bakkal’dan aldığı basket topuyla her gün okuduğum ilkokulun  bahçesine götürür ve saatlerce basket oynatırdı. Ben ise basketçi değil müzisyen olmak isterdim. Çünkü benim çocukken ideolüm Ferdi Özbeğen’di.

Bir gün okula Ümraniye Belediyesi’nin hizmet aracı yanaştı. Ben saha kenarına babamın yanına koşup “Hey Jack, what are you doing?” dedim. Babam da bir tane suratıma patlattı. Çünkü babam İngilizce konuşmama karşıydı. Babam Aykut Edibali’ye de karşıydı.

Hizmet aracının içinden kocaman ve gerçek boyutlarda bir pota getirdiler. Hayatımda ilk kez gerçek bir basket potası görmüştüm. Ekmeği yerden alıp üç kez öper gibi potayı da öptüm ama eğildim. Potayı kaldıramadım bineaneleyh.

Babamın gözleri dolmuştu. Sanki bugünleri görür gibi. Dönüp bana şöyle dedi: “My name is Jack Hoksel.”

O pota işte hayatımı değiştirdi. Pota benden üç kat daha uzundu. İlk basketimi 3 yıl sonra 5. sınıfta ancak atabildim. O basketi attığım gün babam bana bir çeyrek altın taktı. İlk basketimi atttığımı duyan Hasan Can ise beni makamına çağırıp havlu vermişti. Havluda da kendi ismi yazılıydı. Çorapta da Hasan Can yazıyordu. Verdiği kırtasiye malzemelerinin üstünde de Hasan Can yazıyordu, silgi de ise fotoğrafı vardı. Fotoğrafına zarar gelmesin diye o silgiyi yıllar yılı çekmecemde sakladım. Çekmecemde de Hasan Can yazıyordu; çünkü onu da belediye bize vermişti. Rüyamda en iyi arkadaşım olarak her zaman Hasan Can’ı görüyordum lakin arkadaşım değil belediye başkanımızdı. Kendisini minnetle anıyorum.

İşte Michael Jordan’ın ilk basketlerini attığı pota. Şu anda Ümraniye’deki okullarda böyle potalar her yerde. Potalarda mutlaka başkanımızın adı yazıyor. Çünkü yeni Michael Jordanlar yetiştirmek istiyor. İnanmayanlar gidip Ümraniye’deki mekteplere bakabilirler.

SKL HAREKETİ

Ya bizim efkarımız ne olacak?

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın