17 Eylül 2018

Aynur Dilber’in Az Hüzünlü Bir Yer Adlı İlk Kitabı Çıktı

ile izdiham

Son yıllarda birçok dergide yazdığı öyküleriyle dikkat çeken Aynur Dilber’in ilk hikaye kitabı Az Hüzünlü Bir Yer çıktı. İz Yayıncılık’tan baskısı yapılan Az Hüzünlü Bir Yer, genç yazar Aynur Dilber’in birçok dergide yer alan hikayelerinden oluşuyor.

Güray Süngü’nün editörlüğünde çıkan kitaptaki hikayeler ve kahramanlar çarpıcı karakterlerden oluşuyor.

Birbirinden çok farklı seslere sahip, sarsıcı, sendeletici karakterleri ile uzağın aslında bir görme biçimi olduğunu, bunun çok ağrılı bir şey olduğunu söylüyor yüksek sesle.

Aynur Dilber, Az Hüzünlü Bir Yer kitabında bir öykü dünyası kuruyor. Biraz şiirsel, az hüzünlü. Oradan sesleniyor.

Az Hüzünlü Bir Yer ile ilgili görsel sonucu

Geçtiğimiz sene izdiham.com’da Yunus Meşe ile yaptığı röportajda “Yazmaya başladığım zamanlarda hayatımın çok yolunda gittiğini söyleyemem. Ama artık hep de böyle olacağını, kendimi ve dünyayı olduğu gibi kabullenmem gerektiğine kendimi iknaya çabaladığımı çok net hatırlıyorum.  Kafesin içine girsin  istiyordum  kuş. Ve bir daha da kafasını uzatmasın  o aralıktan. O dönemde, bu ruh halleri içerisindeyken Güray Süngü’ nün yazı atölyesine katıldım. Asıl amacım bir yazarın soluduğu havayı solumaktı. Öte yandan yazma isteği de vardı tabiî ama beceremem gibi geliyordu. Yazdığım metnin beğenildiğini görünce hepsi birleşti ve ben yazmaya başladım. Aslında ben yazıyı nasip olarak görüyorum. Güray Süngü’yle tanışmam da nasipti. Kendisini çok seviyorum. Hiç kimse de onun yerini alamaz bende. Sayfalarca onu övebilirim. Onun beni görmesiyle başlayan bir süreç olduğunu düşünüyorum yazımın.

Özellikle öykü yazmamın  bir nedeni yok. Yazıya romanla başlayamayacağım için öyküyle başladım. Yazabilseydim şiir de yazmak isterdim.” diyen Aynur Dilber ilk kitabıyla iyi bir kitaba imza atmış oldu.

İZDİHAM