16 Eylül 2018

Altın Koza Film Festivali’ni Osman Nail Doğan Kazansın

ile izdiham

Bu yıl 25. kez düzenlenecek olan Adana Uluslararası Film Festivali’nin programı dün düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. 15 filmin Altın Koza için yarışacağı Ulusal Yarışma seçkisi niceliksel anlamda son yılların en yüksek katılımına sahne olacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra Festival Danışma Komitesi’nden Gülsen Tuncer, Festival Koordinatörü İsmail Sarıkaya ve Ulusal Yarışma Jürisi üyelerinin bir bölümünün de hazır bulunduğu toplantıda festivalin bölümleri ve yarışacak filmler açıklandı. Adana Uluslararası Film Festivali’nde bu yıl; Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alıyor.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta sinemacı Şerif Gören’e verilecek. Onur Ödülleri ise Cüneyt Arkın, Muhterem Nur, Ahmet Mekin ve Süleyman Turan’a takdim edilecek. Ödüller 24 Eylül akşamı Oktay Kaynarca ve Nefise Karatay’ın sunacağı törende sahiplerine teslim edilecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jürisi şu isimlerden oluşuyor: Yönetmen Tomris Giritlioğlu (Başkan), oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, oyuncu Cihan Ünal, yazar ve eleştirmen Mehmet Açar, kurgucu Mustafa Preşeva, yönetmen ve yazar Nebil Özgentürk, oyuncu Tuba Büyüküstün. Yarışmada bu yıl toplam 900 bin lira ödül dağıtılırken, En İyi Film seçilen yapıma 350 bin lira ödül takdim edilecek. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanlığını Polonyalı yönetmen Urszula Antoniak üstlenirken; Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması Jüri Başkanlığını oyuncu ve yönetmen Yelda Reynaud, Uluslararası Kısa Film Yarışması Jüri Başkanlığını ise Sırp yapımcı Nenad Dukic üstleniyor.

Ulusal yarışma filmleri

-“Anons” (y: Mahmut Fazıl Coşkun)

-“Arada” (y: Ali Kemal Çınar)

-“Aydede” (y: Abdurrahman Öner)

-“Babamın Kemikleri” (y: Özkan Çelik)

– “Dört Köşeli Üçgen” (y: Mehmet Güreli)

-“Güvercin” (y: Banu Sıvacı)

-“Güvercin Hırsızları” (y: Osman Nail Doğan)

-“Halef” (y: Murat Düzgünoğlu)

-“İçerdekiler” (y: Hüseyin Karabey)

-“Kaos” (y: Semir Aslanyürek)

– “Kardeşler” (y: Ömür Atay)

-“Kelebekler” (y: Tolga Karaçelik)

-“Sibel” (y: Çağla Zencirci – Guillaume Giovanetti)

-“Tuzdan Kaide” (y: Burak Çevik)

-“Yuva” (y: Emre Yeksan)

İZDİHAM