10 Ekim 2019

Afyon’da “Aşk” Kültür Sanat Günleri başlıyor

ile izdiham

 Bu yıl ilk kez düzenlenecek “AŞK (Ahmet Şemsettin Karahisari) Kültür ve Sanat Günleri” Afyonkarahisar’da başlıyor. Kentin tarihi ve sanatsal unsurlarını ön plana çıkaracak olan festival bir çok etkinliği beraberinde getirecek.

Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “AŞK (Ahmet Şemsettin Karahisari) Kültür ve Sanat Günleri” 10 Ekim 2019’da başlıyor. El sanatları ustalarının sunumları, atölye çalışmaları, geleneksel sporlar, konserler, hat çalışmaları, filmler, sergiler, ürünlerin tanıtımı, şiir şöleni, halk oyunları, konferanslar, söyleşileri içeren festival için hazırlıklar devam ediyor. Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır’ın girişimleriyle  ilin kültür ve sanat alanında dinamiklerini harekete geçirecek festival için çalışmalar sürüyor. Ekim Kasım Aralık aylarını kapsayan festival içerisinde Afyonkarahisar 1. Altıneller Geleneksel El Sanatları dikkat çekiyor. Afyonkarahisar Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Afyonkarahisar Belediyesi’nin el sanatlarına verdiği değerle ustaların eserlerini sergileyecek olması kentte heyecan uyandırıyor.  Afyonkarahisar’ın bağlı ilçelerin de katılımıyla festival ayrı bir renk kazanacak.

Afyon’da “Aşk” Kültür Sanat Günleri başlıyor ile ilgili görsel sonucu

ŞEHRİN TARİHİYLE BAĞ KURAN EL SANATLARI ÖN PLANDA

8000 yıllık tarihinin zenginliğiyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Afyonkarahisar’ın folklorik özelliklerini ön plana çıkaran festival şehrin kültür ve sanat potansiyelini gözler önüne sermeyi hedefliyor. Şehrin tarihi geçmişiyle bağ kurmayı sağlayan geleneksel el sanatlarını yaşatarak Afyon’un tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilecek festivale Afyon Valisi Mustafa Tutulmaz’ın himayelerinde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, STK’lar, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi,  ve özel sektör işbirlikleri destek veriyor.

Hat sanatında Anadolu’nun yedi büyük üstadından biri kabul edilen Ahmed Şemseddîn Karahisârî’nin ismini taşıyan festival geleneksel el sanatlarının, hat sanatının, zanaatkârlığın ön plana çıkarılmasını amaçlıyor. Sanat tarihimizdeki ilk grafik üstadı olmasının yanı sıra sanatta sürekli yeni kompozisyon ve biçimler arayan Ahmed Şemseddîn Karahisârî’den ilhamla atölye çalışmaları ile desteklenen faaliyetler yoluyla kültürümüzün tanıtılması, kültürel ve sanatsal mekânların oluşturulması, turistik ürünlerin ortaya konulabilmesi yaşatılması festivalin temel amaçlarından.

AFYON BİR ÇOK ETKİNLİĞE EVSAHİPLİĞİ YAPACAK

İki bölümden oluşacak programın birinci bölümü 10 -13 Ekim tarihleri arasında Zafer Meydanı’nda el sanatları ağırlıklı bir dizi etkinlikle gerçekleşecek. 4 günlük süreçte zanaatkarların sunumu, okçuluk, el sanatları ustalarının sergileri, atölye çalışmaları, konserler, hat çalışmaları, filmler, ürünlerin tanıtımı, şiir şöleni, halk oyunları, konferanslar, söyleşiler yer alacak.

İki ay boyunca devam edecek ikinci kısımda ise; kazılar ve yüzey araştırmaları paneli, Uluslararası Ebru festivali, Selman-ı Farisi paneli, Kültürümüzde Çocuk Yetiştirme konferansı, duvar yazıları, sanat sokağı çalışmaları, kadınlarımıza yönelik farkındalık çalışmaları, tiyatrolar, film gösterimleri, il ve ilçelerde konserler vb. zengin bir program olacak.

ALTINELLER GELENEKSEL EL SANATLARI DİKKAT ÇEKİYOR

Bu yıl ilk kez düzenlenecek AŞK (Ahmet Şemsettin Karahisari) Kültür ve Sanat Günleri”ne bağlı olarak ayrıca düzenlenen 1. Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkan bir emeğin ürünü olarak el sanatlarını gözler önüne seriyor.

İZDİHAM