27 Şubat 2018

3. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

ile izdiham

Zeytinburnu Belediyesince bu yıl 3.’sü düzenlenecek Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, 20-24 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Yerli ve yabancı 35 öykücünün katılacağı festivalin bu yıl “Anlatıyorum Öyleyse Varım!” mottosuyla yapılacak.

Onur konuğu: Yıldız Ramazanoğlu

Her yıl Türk edebiyatının usta bir öykücüsünün onur konuğu olarak ağırlandığı festivalde bu yıl ilk kitabının yayımlandığı 1998 yılından bu yana deneme ve öykü türlerinde ilham verici örnekler ortaya koyan usta öykücü Yıldız Ramazanoğlu onur konuğu olarak yer alacak.

Festival, 20 Mart saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek açılış töreni ile başlayacak.

Festivale 11 yabancı, 24 yerli öykücü katılacak

İlki Zeytinburnu Belediyesince 2016 yılında düzenlenen festivalde bugüne kadar usta öykücüler Rasim Özdenören ve Hüseyin Su onur konuğu olarak yer aldı.

Danışmanlığını Cemal Şakar’ın yaptığı festivalde bu yıl da konuk isimler coğrafi çeşitliliği ile dikkati çekecek. Festival için Guatemala, Slovenya, Gürcistan, Mısır,Almanya, Macaristan, İrlanda, İran, Norveç, Brezilya gibi pek çok ülkeden 10 yabancı öykücü Türkiye’ye gelecek. Festivalin bu yılki yerli öykücüleri arasında ise İsmail Pelit, Ahmet Melih Karauğuz, Mahmut Sami Yıldız, Sibel Eraslan, Nurcan Toprak, Emin Gürdamur, Nihan Kaya, Necip Tosun, Gülhan Tuba Çelik, Recep Seyhan, Bahtiyar Aslan, Hasan Harmancı, Merve Koçak Kurt, Yasin Çetin, Selma Aksoy Türköz, Demet Şahin, Hüseyin Çelik, Hasibe Çerko, Erhan Genç, Güray Süngü, Elif Genç, İbrahim Aslaner ve Sinem Torun gibi isimler bulunuyor.

Zeytinburnu’nun her yeri festival

Festivalde bu yıl Zeytinburnu Belediyesine bağlı bulunan Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, Nağmedar ve Merkezefendi Kütüphanesi gibi özel mekanlarda panel, çocuklarla öykü atölyeleri, yabancı yazarların ülkelerinin çağdaş öyküsünü anlattıkları “Dünyanın Öyküsü” oturumları, yazarların Zeytinburnu ilçesindeki18 okulda öğrenciler ile buluşarak gerçekleştirdikleri “Okulda Öykü Var” söyleşileri ve festivalin açılış ve kapanışında gerçekleşecek olan öykü okumaları gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Meşk-i Yay grubu kapanışta sahne alacak

Festival kapanışı yine Zeytinburnu Belediyesince bu yıl 4.’sü düzenlenen “Bilgi Evleri Zeytinburnu Öykü Yarışması” ödül töreni ile gerçekleşecek. 4 Mart saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek kapanış töreninde, Arslan Hazreti, Derya Türkan ve Yinon Muallem üçlüsünden oluşan “Meşk-i Yay” grubu da konser verecek.

İZDİHAM