Kolumu Salladım Türküsü Kurtuluş Savaşı’ndaki Urfa’yı Anlatıyor

Urfa’nın kurtuluş günü olan her 11 Nisan tarihinde dillerden düşmeyen ‘Kolumu Salladım’ türküsü bu güzel şehrimizin Kurtuluş Savaşı’nda yaptıklarına dair bir imza niteliği taşıyor.

“‘Kolumu Salladım, toplar oynadı’ eseri Urfalı şekerci Muhammed Emin’in mitralyozla (Makinalı tüfek) şehit olmasının üzerine yazılıyor. Urfa’nın kurtuluş mücadelesinde 3 kardeşten şekerci Muhammed Emin şehit olurken; diğer kardeşler ise gazi oluyor. Şehit Muhammed Emin  geride eşini ve 4 çocuğunu babasız bırakıyor.

Mezarı, Urfa kurtuluş şehitlerini temsilen, Eyyubiye Zabıta Karakolu bitişiğinde, kendi adı verilen park içinde. Tüm Urfa halkı  Şehit Muhammed Emin mezarını görmeye ve Fatiha okumaya devam ediyor.

Urfa tarihiyle özdeşleşen ve geçmişte sanatçı Kazancı Bedih, Ahmet Nas, Ahmet Kaya’nın da seslendirdiği “Kolumu Salladım Toplar Oynadı” türküsünün hala halk arasında en çok popüler ezgilerden biri olma özelliğini sürdürüyor.

İZDİHAM

izdiham 38. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.


İzdiham’ın 38. Sayısı çıktı. Birbirinden genç ve usta kalemlerin yer aldığı bu sayıda Yıldız Tilbe’nin edebiyattan ve şiirden de bahsettiği röportajını okuyabilirsiniz.

 
Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Atakan Yavuz, Turan Karataş, Mehmet Narlı, Yasin Kara, Hakan Göksel, Seda Nur Bilici, Enes Aras, Burak Süme, Erhan Tuncer, Dilek Kartal,  İbrahim Varelci, Melda Zirek, Meltem Gülname Kaynar, Tuğçe Kaplan Şahin, Faruk Sarıkavak, Ecem Aktaş, Yunus Meşe ve daha birçok yazarın şiirlerine, denemelerine, hikayelerine ve incelemelerine rastlayacaksınız. Büyük keyif alarak okuyacağınız bu sayının kapağında müzik de var.
izdiham dergisinin 38. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın