İstanbul Edebiyat Mevsimi TYB’de Başlıyor

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nce bu yıl sekizincisi düzenlenen İstanbul Edebiyat Mevsimi’nde “Darbeler ve Edebiyat” konusu işlenecek.

Geleneksel hâle gelen program, 21-26 Kasım tarihleri arasında Sultanahmet’te bulunan tarihî Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde gerçekleşecek. Türkiyede yaşanan darbelerin edebiyat, sanat, sinema, medya ve toplum açısından ele alınıp tartışılacağı etkinliğin basın kahvaltısı ve tanıtım toplantısı ise 19 Kasım Cumartesi günü saat 10.00’da yapılacak.  

Bu yılki konusu “Darbeler ve Edebiyat” olarak belirlenen programda, geçmişten günümüze yaşanan darbelerin edebiyata yansıması kapsamında zengin içerikli konular 80’i aşkın yazar, şair, gazeteci ve alanında uzman akademisyenler tarafından tartışılacak. Edebiyat dünyasından seçkin kişileri buluşturan bu festivale Beşir Ayvazoğlu, İskender Pala, Mehmet Doğan, Ali Şükrü Çoruk, Bilali Yıldırım, Yusuf Kaplan, Hayati Develi, Fatih Andı, Turgay Güler, Bünyamin Yılmaz, Bahtiyar Aslan, Ali Haydar Haksal, Ali Ural, Mustafa Özçelik, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Özcan Ünlü, Esra Elönü ve Ekrem Kızıltaş gibi birçok panelist katılacak.

İstanbul edebiyat festivalinin bu yılki onur konuğu: Üstün İnanç

“8. İstanbul Edebiyat Mevsimi” programı, 21 Kasım Pazartesi günü saat 13.00’te yapılacak olan açılış ve protokol konuşmalarıyla başlayacak. Akabinde gerçekleşecek ilk oturumda, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın moderatörlüğünde Beşir Ayvazoğlu “Edebiyatın Darbelere Tanıklığı”, Prof. Dr. İskender Pala “Darbeler ve Sanat” ve Mehmet Doğan “Dile Vurulan Darbeler” adlı tebliğini sunacak.

Aynı gün darbe tanıklarının da demeçlerine yer verileceği özel oturum sonrasında “Genç Şairler Şiir Akşamı” adlı bir program gerçekleşecek. Festival tadında altı gün sürecek bu edebiyat şenliğinde,  22 oturumun yanı sıra katılımcılar için müzik dinletisi, belgesel gösterimi yapılacak. Ayrıca programın son gününde festivalin onur konuğu olan Üstün İnanç için özel bir panel gerçekleşecek.

Muzaffer Doğan’ın moderatörlüğünde İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Harun Yöndem ve İsmail Yeşilbağ’ın konuşmacı olarak katılacağı  “Üstün İnanç Saygı Programı”, 26 Kasım Cumartesi günü 16.00’da başlayacak. Edebiyat festivali, aynı gün 19.00’da gerçekleşecek şiir akşamı ve ödül töreniyle son bulacak.

Darbelerin edebiyat, sanat ve medya dünyasındaki yerinin konuşulacağı ve araştırmacılar için kaynak niteliğindeki belli başlı oturumların başlıkları ise şu şekilde: “Düşünce Dünyamıza Vurulan Darbeler”, “Darbeler ve Dergiler”, “Darbeler ve Sanat”, “Genç Edebiyatçıların Gözüyle Darbeler”, “Darbeler ve Roman”, “Darbeler ve Sinema”, “Darbeler ve Şiir”, “Darbeler ve Öykü”, “Darbeler ve Toplum”, “Kadın Edebiyatçıların Gözüyle Darbeler”, “Demokrasi Kültürü ve Darbeler”, “Edebiyatçılar ve Darbeler”, “Darbeler ve Medya”, “Darbeler, Oyunlar ve Oyuncular.”

İZDİHAM

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: