Hacı Bayram Velî’nin Şiirleri Notalara Döküldü

Müzisyen Ziya Uğur’un bestelediği ve okuduğu, Hacı Bayram Velî’nin fazla bilinmeyen şiirlerinden oluşan albüm Hay-Der Hacı Bayram Veli Yardımlaşma Derneği aracılığıyla müzikseverlere sunuldu.

2007 yılından bu yana “Sonsuza Doğru”, “Yeniden Düşelim Yollara”, “Büyüklerden Dualar”, “15 Temmuz Destanı” gibi albümlere ve eserlere imza atan müzisyen Ziya Uğur, Hacı Bayram Veli’nin geçmişten günümüze intikal eden fakat çok fazla bilinmeyen dört şiirinin bestelerinden ve Bayrâmî Evrâdı’nda yer alan bir duadan oluşan yeni bir albüm yayınladı.

Müzik yönetmenliğini Mustafa Sarıkaya’nın yaptığı albüm klasik tasavvuf müziği tadında sözleri ön planda tutan sade bir alt yapıyla hazırlanmış.  Albümde Hacı Bayrâm Veli’nin meşhur “N’oldu Bu Gönlüm” şiirinin yanında belki de bir çoğumuzun ilk defa duyacağı “Sen Seni Bil Sen Seni”, “Dünya’ya Gönül Verme” ve “Çalabım Bir Şar Yaratmış” şiirleri de yer alıyor. Şiirlerin Yûnus Emre tarzında olduğunu belirten Ziya Uğur, bu şiirlerin Hacı Bayram Velî’nin tasavvufa intisabından sonra “Bayramî” mahlasını kullanarak yazdığı derin anlamlar ihtiva eden şiirler olduğunu tarih boyunca bir çok alim tarafından bu şiirlere kitap dolusu şerhler yazıldığını sözlerine ekledi.

Albüme Hay-Der Hacı Bayram Velî Yardımlaşma Derneği (0312 309 09 42) aracılığıyla ulaşılabileceği gibi internet ortamından da (www.youtube.com/ziyaugurfan) albümün tamamı dinlemek mümkün.

İZDİHAM

izdiham 38. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.


İzdiham’ın 38. Sayısı çıktı. Birbirinden genç ve usta kalemlerin yer aldığı bu sayıda Yıldız Tilbe’nin edebiyattan ve şiirden de bahsettiği röportajını okuyabilirsiniz.

 
Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Atakan Yavuz, Turan Karataş, Mehmet Narlı, Yasin Kara, Hakan Göksel, Seda Nur Bilici, Enes Aras, Burak Süme, Erhan Tuncer, Dilek Kartal,  İbrahim Varelci, Melda Zirek, Meltem Gülname Kaynar, Tuğçe Kaplan Şahin, Faruk Sarıkavak, Ecem Aktaş, Yunus Meşe ve daha birçok yazarın şiirlerine, denemelerine, hikayelerine ve incelemelerine rastlayacaksınız. Büyük keyif alarak okuyacağınız bu sayının kapağında müzik de var.
izdiham dergisinin 38. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın