Abdullah Barış Küçükbabuccu, Türk Öğün Çalış Güven III

“Biz dünyayı çok sevdik, ölüm bizden uzak olsun” –  Oya-Bora

“ Abdullah  Barış Küçükbabuccu’ya güvenemezsin” – Ramazan K.

 

57.  İkinci el araba satıcılarına güvenemezsin. Adamın işi dış görünüşü değiştirip insanlara kakalamak.

58.  Kapı kapı dolaşan pazarlamacılara güvenemezsin. Adamların işi yalan ve dolan.

59.  Eski sevgilisinin başına kötü bir şey gelince sevinen adama güvenemezsin. Anılarına saygısı olmayanın gününe de saygısı olmaz.

60.  Fincanda çay ikram eden birine güvenemezsin. Usul erkan bilmeyen yarın öldüğüne pamuğu ağzına tıkar.

61.  Uzakdoğu sporlarına merak salıp daha sonra; yeşil kuşakta bırakmış birine güvenemezsin. Böyleleri asla yolun sonuna varamaz.

62.  Hayatı boyunca hiç yalan söylememiş birine güvenemezsin; nasılsa söyleyecek, haşa peygamber mi ulan?

63.  ramazan k.’ya güvenilmez; kime özeniyorsun da soyadının tamamını değil de bir harfini kullanıyorsun? Kimden korkuyorsun da soyadını gizliyorsun?

64.  Daktilo ile yazı yazan birine güvenemezsin. İyi ki yazı yazıyorsun; konu komşu ‘ çat çat” seni dinlemek mi zorunda? Artist!

65.  Ampul değiştirirken sigortaları kapatan birine güvenemezsin. Önlem almaktan iş yapamaz bunlar.

66.  Trinidad&Tobago’lu birine güvenemezsin. bu isimli ülke mi olur?

67.  Afla hapisten çıkmış birine güvenemezsin. Bu insanlarda “ Nasılsa ben yırtarım.” Düşüncesi hakimdir.

68.  Pentatlon yapan birine güvenemezsin; ayran gönüllü ve hiperaktiflerdir.

69.  Popçuların fun klübü üyelerine güvenemezsin. Hayran insan potansiyel tehlikedir, bir de popçuya hayransa, maazallah.

70.  Aslan terbiyecilerine güvenemezsin. Ne malum aslanın terbiyesini bozup sana saldırtmayacağı?

71.  Güzellik kraliçelerine güvenemezsin. bir yıllık hükümranlık insanın psikolojisini alt üst eder. En acısı da tacı devretmek olsa gerek.

72.  Hiç nikah şahidi olmamış birine güvenemezsin. Bir insanın hiç mi kankası olmaz. Kankaları evlenmeyen insanlarda bir ayrı tehlike teşkil eder.

73.  Astronotlara güvenemezsin. gereksiz cesur olurlar.

74.  İllüzyonistlere güvenemezsin. Tavşanın nerenden çıkacağı hiç belli olmaz.

75.  Üçüzlere güvenemezsin; ikizlerden bile tehlikelidirler. Dördüz gördün mü kaç zaten.

76.  Sigarasının izmaritini yere atıp üzerine basmayan birine güvenemezsin. Başladıkları işin sonunu görmek istemeyen tiplerdir bunlar.

77.  Pasaportu olmayan birine güvenemezsin. Dünyayı türkiyeden ibaret sanan biri tehlikeli olabilir.

78.  Pasaportu olmayan birine güvenmezsin. Kaçış planı olmayan biri, kaçmayı arkasına bakmadan koşmak sanır.

79.  Çocuğunun her istediğini alan anne babalara güvenemezsin. Küçük dünyalarının kralı olmaya çalışan zavallı hayalperestlerdir onlar. Yetiştirdikleri akvaryum balığı hiç açık denize çıkmayacak sanırlar.

80.  Bakkalda ekmeği gözüyle değil, eliyle seçen birine güvenemezsin. En iyisini elde etmek için başkasının sağlığını umursamayan, seni mi umursar?

81.  Okey oynarken göstergeye çok sevinen birine güvenilmez. Emek vermeden kazanmaya çok sevinen biri, emeğin değerini bilemez.

82.  Bas – en kalın erkek sesi – birine güvenemezsin. Bunlar fısıldayamaz.

83.  Annesi, ilkokul öğretmeni olan bir erkeğe güvenemezsin. Rol model çakışması tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

84.  Spor ayakkabısını çorapsız giyen birine güvenemezsin. Ayak kokusundan çekinmeyen hiçbir şey çekinmez.

85.  Rüyalarını herkese anlatan birine güvenemezsin. Ağzı kalabalık olurlar.

Abdullah Barış Küçükbabuccu

İzdiham

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın