16 Ekim 2018

İzdiham’dan Yeni Kitap; Yunus Meşe’nin Sait Faik Kitabı Çıktı

ile izdiham

İzdiham’ın tamamen kendine özgü çizimleri, tasarımı ve içerikleriyle hazırladığı biyografi serisinin yeni kitabı olan Sait Faik Kitabı, genç bir öykü yazarı olan Yunus Meşe’nin gözüyle Sait Faik’in hayatını gözlemliyor.

Yunus Meşe; kendine has üslubuyla yazdığı kitapta Sait Faik’in hiç bilmediğimiz yönlerine ayna tutarken kullandığı dil ile okuyucuyu yakalayıp hikayenin içine çekiyor.

İNSANLARLA DOLU BİR DÜNYA; SAİT FAİK

Burgaz Adası’ndan dönen bir vapurun güvertesinde; paltosunun yakalarını kaldırmış, şapkasının altına sığınmış ince yapılı bir adam huzursuz gözlerle izliyordu motorun öldürdüğü suları. Martılara bakıyordu uzun uzun. Suları yararak ilerleyen vapurun arkasından çığlıklar savurarak uçan, balıkçı tekneleriyle yarışan, yalnız balıkçılara arkadaşlık yapan martılara. Vapurun kıyıya yanaşmasını heyecanla bekliyordu. Son günlerini geçirirken o çok sevdiği insanların arasına karışacaktı son kez. Kahvelerin buğulu camlarından bakacaktı önce. Sonra içeri girip sıradan bir adam gibi oturacaktı, bu yoksul ve unutulmuş insanların masalarına. Neden sonra içlerinden biri balığa çıkmayı teklif edecek, o ise tereddütsüz kabul edecekti. Şapkasını başına geçirip balıkçının arkasından çıkacaktı. Şimdi açık mavi gözlerini özlemle gezdiriyordu kıyı şeridinde.

Sipariş etmek için: 

İZDİHAM