Yunus Emre’nin Şiirleri Özbekçede İlk Kez Yayımlandı

Yunus Emre’nin şiirleri, Özbekistan Halk şairi Cemal Kemal çevirisiyle Özbekistan’da ilk defa yayımlandı.

Cemal Kemal kimdir?

1938 yılında Buhara’nın Şafirkan ilçesi Çikaran köyünde doğdu. Buhara’daki Öğretmenler Enstitüsü’nde okudu. Ga­zetelerde, Özbekistan Fenler Akademisi Dil ve Edebiyat Enstitüsü’nde, Gafur Gulam Edebiyat ve Sanat ya­yınında çalıştı. “Elem Kirer Yüregimge” (1968), “Taş Tuğyan” (1970), “Quyaş Çeşmesi” (1975), “Tefekkür” (1979), “Süveyda” (1983) gibi şiir kitapları ve destanlar yazdı. ,

C. Kemal Şekspir’in bir çok eserini Özbekçe’ye çevirdi. Ayrıca Farsça’dan Celalettin Rumi’nin “Mesneviyi Şerifinden bazı parçaları, Rusça’dan da Bualon’un, Puşkin ve başka bir çok şairin eserlerini tercüme etti. C. Kemal, edebiyat sahasındaki bilimsel çalışmalarıyla da filoloji alanında bilim adamı adayıdır.

Bunlardan başka C. Kemal millî meselelerdeki popüler yazılarıyla da tanınmıştır. Türkistanlılarla ilgili makaleleri onu bütün Türkistan’da ve Türkiye’de tanınan bir yazar yapmıştır.

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın