2 Mart 2016

Yasin Şafak, Zeynep Arkan’ın Orada Merhamet Varmış kitabını değerlendirdi

ile izdiham

Serbest Mai Şiirleri

Kendimize başkasının gözüyle bakıp başkasını kendi dilimizce anlatırız. Tıp ilminde empati denir ama hayat dersinde bunun adı merhamet. Zeynep Arkan’ın yeni kitabına ismini Orada Merhamet Varmış şiiri veriyor. Merhamet, hayatın hayalle hayalin hayatla bağının kopmaması için. Arkanın şiiri duygulandırmayı hoş beceren bir lirizmdir. Genelde çok ritmiktir ve bununla da beğeni toplar. Şimdi bu kez bundan da feragat ettiği yerler vardır. Elde garanti olan bir başarıdan vazgeçebilmek iyi cesarettir.

Ekip ve epik doğruculuklarını sevmeyen bir şiirdir. Bu manada cephe şiiri değildir. İdealin değil olanın esprisini arar bir havadadır. Orda Merhamet Varmış’daki şiirler olan her şeyin peşinde gider. Pitoreskin süsün dışına çıkıp sadelikle her şeyi halledebilir. Burda artık çevreden ortamdan akımdan tamamen özerkleşmiş, dünyaya karışmış havasını alır. Serbest bir halde değişime, yalın kılıç kalmaya açıktır. Kitaptaki İkona Kılıcı şiiri seri imge-tempolu gidişle tam bu havaya aksettirir.

2006’da çıkan İkrar, Zeynep Arkan’ın ilk kitabıydı. İkrar yankı bulmuş, ismini üstlere yazdırmış bir kitaptı ki geçenlerde 3. baskısı yapıldı. Bu yaz çıkan Orada Merhamet Varmışsa Arkan’ın 2.kitabı. İki kitabın arası nerdeyse 10 yıl olmuş oldu.10 yıl içinde şiirin iklimi de değişti. Arkan’ın ilk kitabı çatışmalı ve çoşkulu bir şiir ortamında çıkmıştı. Dergilerin daha çok önemsendiği, merkez isimlerden onay almanın başta olduğu, sosyal medyanın olmadığı bir dönemdi. Arkan o hayhuyda ses getiren şairlerden biriydi. Bu kez öyle bir ayrıcalığı olmayacak derken, takip edenlerce serbest bir çağrışımla tercih edilen dizeleriyle şiiri duyuldu: Çok Güzel İlerliyor ve Yok Benim Dudaklarım Angelina şiirleri dizeleriyle öne çıktı. Bu,üzerinde ittifak edildiği şekilde, lirizmi herkese konuşturan bir şiir olduğundandır.

Herkese eyvallahı yoktur
Borcum yok benim bu düzene, düzenin de çarkına…
Her seferinde ilk duyduğum yalan kadar
Bildiğin şiir kadar, içimizdeki eğri kemik

Herkese yetişir
Aramazdan çıksa da bir dilin kırılmış beli
Olmayacak bir yalanın hakiki tesellisi
Bir dayağın, bir küfrün
Biz gittiğimizde bitmiş olur her düğün

Herkesin hatrınadır
Çatırdasa göğüs kafesim hakikatin aşkına
Bir damla ter ararım, bir gram rikkat
Bir yetime baktıkça gözlerim daha berrak

Herkes kadardır
Minibüste abla değilsin, hiç kimseye hocanım
Kimsen yok seni hüznüyle ayartacak
Bu yüzden sen şiir gibisin, şair değilsin

Herkesi katar
Kendine ait bir kahraman yaşıyor bu kitapta
Paralı ve yakışıklı, kızı da çok seviyor
Kıza mücevher almış, aşk hızla ilerliyor

Herkese rağmendir
Kardeşlik vaatleri akşam saatlerinde
Aynı haberlerde talihsiz bir kadının cansız bedeni
Atılmış bir çöp kutusuna kundağıyla bir bebek
Dünyadan bıktığımızı gizlemekten vazgeçtik.

Zeynep Arkan, Orada Merhamet Varmış, Ebabil Yayınları, Mayıs 2015
Yasin Şafak
İZDİHAM