18 Şubat 2020

Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film ve Senaryo Yarışması

ile izdiham

Bu yıl “Aile” temasıyla 6.’sı düzenlenen “Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film ve Senaryo Yarışması“nın takvimi belli oldu.

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün ana sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmanın detayları, Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesislerinde yapılan basın toplantısında açıklandı.

Yarışmanın Danışma Kurulu Üyesi İhsan Kabil, yarışmanın her yaştan sinema meraklısının ilgisini çekmeye başladığına işaret ederek, “Aile için, Peygamber Efendimiz’in en kıymet verdiği yapı diyebiliriz. Bugün modern hayatın değişik yansımaları nedeniyle yer yer sarsıntılar da geçiriyor aile kurumu. Bu duyarlılığa dikkat çeken bir yarışmanın ele alınması çok önemli. Yarışmaya katılacaklara başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Yapımcı ve yönetmen Mesut Uçakan da 40 yıldan fazla süredir sinemanın önemini anlatmaya çalıştıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Nihayet umutlanmaya, sevinmeye başladık. Bizim bu alana kendisini veren insanımızın hala ne mağduriyetler yaşadığını bu alanda olanlar bilir. Bir sanatçının şekillenmesi kolay olmuyor. Bu anlamda müesseselerin katkısı çok önemli.

Yapımcı ve yönetmen Nazif Tunç ise iyi niyetlerle başlanan birçok festivalin birkaç yıl sonra devam ettirilemez hale geldiğini dile getirdi.

Ulusal ve uluslararası kategorilerde en iyi kısa filmlere yirmi beşer bin lira

6. Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film ve Senaryo Yarışmasının takvimini ve ödüllerini ise Genel Koordinatör Cemil Nazlı açıkladı.

Yarışmanın her yıl başka bir temayla eser kabul ettiğini belirten Nazlı, bu yıl yarışmaya “Kurmaca”, “Animasyon” ve “Senaryo” kategorilerine ilave olarak “Belgesel” kategorisinin eklendiğini ifade etti.

Ulusal ve uluslararası olmak üzere her kategorinin en iyisine ödül verileceğini anlatan Nazlı, toplamda 100 bin lira tutarında ödül dağıtılacağını duyurdu.

Yarışma kapsamında ön değerlendirme, ulusal ve uluslararası ana jüriler ile onur konuğu, takvim süreci içerisinde son katılım tarihine kadar peyderpey açıklanacak.

Her iki alanda belgesel ve animasyon kategorilerinde kazananların onar bin lira ile ödüllendirileceği yarışmada, en iyi kısa film senaryosunun kazananlarına ise beşer bin lira takdim edilecek.

Başvuruları internet üzerinden 31 Ekim’e kadar yapılabilecek yarışmanın gala haftası etkinlikleri 1-5 Aralık, gala ve ödül töreni ise 5 Aralık’ta yapılacak.

İZDİHAM