Ulus Baker, Kum Güzeli

En elde edilmemiş şiirdin sen. Kuşluk vakti yazılanlardan. Bıkkın bir rahibin, bir sabah, yorgun bir vezirin akşamın alacakaranlığında muhtemelen yazacağı. Masadan doymadan kalkmış gibi okunmalı. güzelsin.

Uzaktan zor seçilebilir bir harf. Hayır hayır! Şimdi anlıyorum. Gizli bir rakam, Kabala’dan. kumun üzerine çizilen. Çöldeyiz ve başka bir yerde değiliz. ama güzelsin.

Dansederken göğüsleri sallanan kadınlardan, karadelikleri saatlerce uçuşup duranlardan, sessiz sitemleri kargaşada bile belli olanlardan tırsma öyle kolay kolay. Öyleyse bu bir nasihat. çünkü güzelsin.

Onlar bitecekler: Çizgi roman gibi kolayca, tatile çıkarken boşanan yağmur gibi apansız, menemen pişirmek gibi aceleyle. hâlâ güzelsin.

İskemle hasır ve ayaklarında yatay, ayaklarını dizlerini böğrüne çekmeye razı olarak basabileceğin yatay tahta çubuklar. Rahatına düşkün keyiften uzak Osmanlı “effendi”sinin (ephendi?) garip kahvehane illeti bu iskemleler. Otur o illete gerçekten, çekinmeden, sereserpe. orada güzelsin.

Yılgın geçilir sokaklardan, kuş gibi değil, işportacı kertenkeleler gibi de değil. Ağır aksak, akşam dörtten sonra yaz günü. Akşam mı? O kayıtsızdır. Bildiği gibi değişir, geçer, gider. güzelsin.

Kes kulakları, geçir bir sicime. Ama kaybetme. Başka ne göstereceksin savaşa dair? Kara delikler işitmiş bu öyküyü. Islanarak. Ama güzeller.

Kalp kalbe karşı. Bir arkadaşın evinde. Çiçekmiş. Hemen uzmanı geçindim. Ah! O güneş ister. Ah! Bol su asla olmaz. Oysa hiç anlamam çiçekten. Devetabanını pazı sanabilirim. Neden yaptım bunu? Çiçeğin adı sardı beni. Çünkü güzelsin.

Sözlerine delik kulağım. Özürlere sağır. Kör bir kuyu olacağım. Sen ise, güzelsin.
Güzel sözcüğünü senden başkasına lâyık göremem. Ama bir önceki cümlede görmüş olabilirim. Aldırma, güzelsin.

Mikroskop mucidi Leeuwenkoek dostu ressam Vermeer’e “su böyle işte ve başka türlü değil” demiş. Bir öpüş damlasında milyarlarca gözle görülmez yaratık. Ressamın tarafını tutuyorum. Çünkü, güzelsin.

Birkaç tel beyaz. Bizi gazlamaz. Sakınmazsın görüntünü, biliyorum. Çünkü güzelsin.

Mikroskopun mucidi Leeuvvenhoek, aynı günde doğdukları, hep komşuluk yaşadıkları dostu ressam Vermeer’e bir su damlası gösterip, “su işte böyle ve değil başka türlü” demiş. Bir öpüş damlasında kanyuvarları. Mucidin tarafım tutsam da. Sen güzelsin.

Teleskopla bulamadım. Mikroskopla bulacağım. Ayın yüzeyinin de bir dokusu var elbet. Gözenekler, sivilceler. Onlarla çok güzelsin.

Neo-liberalizm, ruhçuluk, tarikat, entellektüel, ordu, çok-insansız şirketler, öykü yazarları, kestaneyi çizdirenler, uzaktan bakanlar, Şemdinliler, tavşan falcıları, kurban sömürgenleri, onmaz kuşkuculuk, araba tamircileri, taksitle alın tutkumu, hadi. Kazık ve pazarlık. Ama son kumarım sensin. Sen, güzelsin.

Sen, güzelsin. Kuraldışı. Bastıbacak. Minicik. Ama sen, güzelsin.

Kapımın eşiği, gözümün bakışı, son ruhsal tatil, duruşum, bozuluşumsun. Pazarlık etmem. Markette yoksun. Reklamın yok! Gerçekten. Güzelsin.

Kedi sakladım senden, öykü sakladım, belki bunu da saklayacağım. İhanet. Ama sen, güzelsin.

Ruhumu saran sacayağı, gözümün bağı, son ruhsal kaatil, ölümüm, mahvoluşumsun.

Cazgırlık etmem. Gönlünde yokum. Aşkımız, yok! Gerçekten. Güzeldin.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, yürüyen insanlar ve açık hava

 

 

 

Ulus Baker

İZDİHAM

 

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın