Türkiye’de eğitim gören misafir öğrenciler Sezai Karakoç ile buluştu

Türkiye’nin değişik kentlerinde yükseköğretimini sürdüren uluslar arası öğrenciler, şair-yazar Sezai Karakoç ile bir araya geldi. Öğrencilere seslenen Sezai Karakoç, “Burası sizin ülkenizdir; sizin ülkeniz de bizim ülkemizdir.” dedi.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile 11 ilde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının birlikte düzenlediği “Uluslararası Öğrenciler Akademisi”, sona erdi.

Akademiye katılan yaklaşık 50 öğrenci gezi iÇin gittikleri İstanbul’da şair-yazar Sezai Karakoç ile buluştu. Kayseri’den Tanzanyalı Hassan Süleyman, Bagnladeşli Ejaz Kadry ve Afganistanlı Toimohammad Wakib’in katıldığı seminerde; Sezai Karakoç, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Balkanlardan Çin’e ve Sibirya’dan Hint Okyanusu’na kadar geniş coğrafyadaki çeşitli ülkelerde yaşayan Müslümanlara tek millet olarak bakmak gerektiğini ifade eden Karakoç, “Bizim ülkemiz sizin ülkenizdir ve sizin ülkeleriniz de bizim ülkemizdir. Çünkü hepimiz aynı medeniyetin çocuklarıyız. Bu coğrafyada yaşayan insanların bir araya gelmesiyle de İslam kardeşliği yeniden oluşacaktır. Bu bilinç ile ve birlikte hareket edildiği takdirde yeni bir dönemin başlayacaktır. bugün dünyanın içine düştüğü ahlâki bunalımlar; ancak İslâm ile aşılabilecektir. İslam kardeşliğinin oluşturulması, emperyalizmin de sonudur.

İslam kardeşliği de sevgiyle kurulacaktır. Dünyanın farklı yerlerinden gelmiş olsanız da aynı medeniyetin mensubu olan sizler, bu uğurda kendinizi görevli saymalısınız.” diye konuştu.

Bilim ve teknolojinin vardığı noktada; küçük devletlerin gerçek anlamda bağımsız kalma şansının olmadığını söyleyen şair-yazar Karakoç, gerçek bağımsızlığın ve etkin bir gücün ancak aynı medeniyeti taşıyan ülkelerin bir araya gelmesiyle oluşabileceğini belirtti. Bunun için de birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğine işaret eden Karakoç, farklılıkları ve anlaşmazlıkları körükleyerek ayrılığa düşmenin sonuçlarının neler olduğunun ise; son 2 yüzyılda acı biçimde tecrübe edildiğini de sözlerine ekledi.

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın