Trainspotting’den 15 Alıntı

1. “Hayatı seçin. İş bulun. İşinizde ilerleyin. Aile kurun. Büyük ekran bir televizyon alın…”
“…Çamaşır makinesi, araba, cd player, elektrikli konserve açacağı alın. Sağlığınıza dikkat edin. Kolesterolünüzü düşük tutun ve kendinize diş sigortası yaptırın. İpotekle ev alın. İyi bir ev için çalışın. Arkadaşlarınızı seçin. Hobileriniz için ayrı giysiler ve uyumlu çanta kullanın. Doğru dürüst bir çatısı olan, üç odalı pahalı bir daire kiralayın. D.I.Y’e gidin ve Pazar sabahı orada ne işiniz olduğunu düşünün. Kanepenizde oturun, televizyonun beyninizi yıkamasına izin verin, ruhunuzu o salak yarışmalara satın ve bir şeyler tıkının. edin. Ürettiğiniz o sersem bebelerin ortalığa işemesini izleyin. Geleceğinizi seçin. Hayatı seçin.
Ama neden böyle bir şey yapayım ki? Ben hayatı seçmemeyi seçtim. Ben başka bir şey seçtim.
Neden mi?
Hiçbir nedeni yok.”
2. “Acı merkezlerim zamanın geldiğini söylüyor. Ne kadar çabuk. Tanrım, hayat kolaylaşmıyor.”
3. “Bazı kadınlar, psikopat karakterlere ilgi duyarlar. Genellikle bu kusurlarının bedelini korkunç bir hayat yaşayarak öderler.”
4. “Benim sorunum şu: ne zaman sahip olmayı çok istediğim bir şeye sahip olma olasılığı karşıma çıksa; kız arkadaş, ev, iş, eğitim, para filan, birden o şey bana çok aptalca ve anlamsız geliyor…”
“O kadar ki artık onu istemiyorum zaten!”
5. “İstatistiksel olarak insanın kendi ailesinden biri ya da arkadaşı tarafından öldürülmesi, yabancı biri tarafından öldürülmesinden çok daha yüksektir.”
6. “Kendinden ödün vermeden, iğrenç iki yüzlülüğe fazla bulaşmadan ve bu çürümüşlüğe kendini fazla kaptırmadan bir topluluğu tatmin etmenin en iyi yolu klişelere sadık kalmaktır…”
“…İnsanlar böyle zamanlarda klişeleri severler. Çünkü gerçek görünürler ve bir anlamları vardır.”
8. “Tanrım, beni bana yardım etmek isteyenlerden koru!”
9. “Toplum, davranışları kendi normlarının dışında kalan insanları emebilmek için yapay ve dolambaçlı bir mantık icat eder.”
10. “Annemi seviyorum, onu çok seviyorum, ama tanımlaması zor olan bir biçimde, ona anlatması zor olan, neredeyse olanaksız olan bir biçimde…”
“…Ama yine de onu seviyorum. O kadar ki artık benim gibi bir oğlu olmasını istemiyorum. Keşke kendi yerime ona daha iyi bir oğul bulabilseydim. Bunu istiyorum, çünkü değişimin bizim elimizde olan bir şey olmadığını düşünüyorum.”
11. “Hayat sıkıcı ve boş. Büyük umutlarla başlıyoruz, sonra…”
“…Sonra gerçek yanıtları bulamadan geberip gideceğimizi fark ediyoruz. Varlığımızı gerçekten değerli bir bilgiye, gerçek şeyler hakkındaki o bilgiye tam eriştiremeden, hayatımızı sadece farklı biçimlerde yorumlayan bütün o büyük fikirleri geliştiriyoruz. Aslında, sadece kısa ve hayal kırıklığı dolu bi hayat yaşıyoruz, sonra da geberiyoruz.
12. “C vitamini yasa dışı olsaydı, onu da kullanırdık.”
13. “Kendimin ve hayatın sınırlarıyla yüzleşemediğim için kendimden nefret ediyordum…”
“…İnsanın kendini hayal kırıklığına uğratan sınırları kabullenmesi akıl sağlığına ya da normal davranış biçimine işaret ediyordu öyleyse.”
14. “Bir zamanlar diğerlerini eğlendirmeye yönelik bir oyundan ibaret olan husumetleri, oynana oynana sıradan bir gerçeğe dönüşmüştü.”
15. “Hayat daha basit olsa gerekti, bu kadar karmaşık olamazdı. Daha çok acı, sonra daha çok uyku/acı.”
İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın