26 Nisan 2017

Tanpınar Edebiyat Festivali 6 Mayıs’ta Başlıyor, Tema “Şehir ve Hayal”

ile izdiham

9. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF) Şehir ve Hayal temasıyla 6-11 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festivalin 2017 programında 8’i yabancı, 22’si yerli olmak üzere 30 yazar, 20 yayıncılık profesyoneli, 5 hikaye anlatıcısı ve 4 müzik grubu yer alıyor. İTEF’in 2017 programı kapsamında söyleşiler, edebiyat panelleri, öğrenci ve yazar buluşmalarının yanı sıra konserler, grafik performansları ve masal dinleme etkinlikleri düzenlenecek. Festival etkinliklerinin ana mekanı kargArt ve Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi. Ayrıca Kuzguncuk Nail Kitabevi, Grand Pera, BabilMekan ve Kids Nook da festivalin diğer mekanları arasında.

Festivalin bu seneki yerli yazarları arasında Ahmet Ümit, Hakan Günday ve Şebnem İşigüzel gibi edebiyatımızın önemli isimler var. Yabancı konuklar arasında ise Soluğun Mucizesi kitabıyla kendine kült bir hayran kitlesi oluşturan Yunan yazar Dimitris Sotakis, Meksikalı yazar Jorge Zepeda Patterson, İkimizden Biri Uyuyor kitabının yazarı Danimarkalı Josefine Klougart gibi dünyaca ünlü yazarlar bulunuyor.

7 Mayıs Pazar akşamından 10 Mayıs Çarşamba akşamına kadar edebiyattan masala, sözden müziğe yazarlar ve müzisyenler bir araya gelecek. Yazarların şehrin hayalini, hayalsiz kalmayı, hayal kırıklıklarını ve her şeye rağmen hayale tutunmayı konuşacakları etkinliklerin ardından ‘Büyüklere Masallar’ ve ‘Sözün Hayali Müzik’ etkinlikleri olacak. Festivalde ayrıca fantastik edebiyat okurları için de ‘Le Guin ve Atwood Bağlamında Fantastik Edebiyat ve Kadın’ başlıklı söyleşi düzenlenecek.

İZDİHAM