Talha Görgülü, Oha Camel

Evet. Kapkalabalık bir azınlığız. Kimler geldi kimler göçtü. Pink Floyd’lar, B.B. King’ler, Jethro Tull’lar.. kimler kimler?  70’ler 80’ler.

Bizden diyebileceğimiz bir grup daha var. Camel. Dumanıyla, çilesiyle, sıcağıyla, soğuğuyla, ümidiyle, zaferiyle, mağlubiyetiyle Camel.

Peki neden Camel? Diğerlerinden farkı ne? Saf progressive rock yapmıyor mu? Evet yapmıyor. Alıyor batının saf-yalan hüznünü, çölün kasvetli sıcaklarına taşıyor. İsmi ile müsemma. Camel işte.

 

camel music ile ilgili görsel sonucu

 

Bir şarkısıyla hemen yolculuğa başlayalım,

Rajaz:

https://youtu.be/2hAsURnKrv0

 

İşte yıldızların bize rehberlik ettiği bir yolculuk.. Bir devenin üstünde, doruklarımıza kadar hissediyoruz çölün zorluklarını. Termos misali keçi tulumuna depoladığımız sudan kana kana içtik. Şimdi gece oldu. Hava soğudu.  Çadırımızı serdik, ateşimizi yaktık. Rehberimiz olan yıldızlar bize göz kırpıyor. Sanki uzayda uyuyormuşuz gibi. Of be ne şarkı ama!

Biraz hızlanalım mı?

https://youtu.be/JpxAuwj28kE

İşte klavyesiyle, bas gitarıyla, elektro gitarıyla, baterisiyle, her şeyiyle mükemmel bir şarkı. Zevkler ve renkler tartışılmaz diyorlar ama bu şarkıyı beğenmeyen olmaması lazım. Şarkıda bir çok ayrıntı gizli. Özellikle klavye çok güzel süslemeler yapıyor. Kullandığı tonlar da adeta sizi deveden indirip eski bir arabaya bindiriyor. Çölün dümdüz yolunda yavaş da olsa son hızımızla gidiyoruz..

Şimdi çölden ayrılış vakti;

https://youtu.be/RPwBYYP5Z70

Ayrılık üzerine yazılan şarkılar ne kadar güzel.. Bu şarkıyla beraber –eski tadı olmasa da- bir dal Camel yakılır.

 

camel music ile ilgili görsel sonucu

 

Son bir şarkı ile seyahatimiz sona eriyor;

https://youtu.be/T4qEzH3lVfM

İşte medeniyete vardık. Medeniyet! Siren sesleri, yorgun ve telaşlı insanlar. İşçisiz  fabrikalar. Dumanaltı şehir merkezi. Pis kokan varoş semt otobüsü. Sabah sekiz akşam beşçiler. İstediklerini elde edememiş, kocasıyla arası bozuk, bir bulaşık makinesiyle çok mutlu olacak ev kadını…

 

 

 

Talha Görgülü (Nihavend)

İZDİHAM

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın