12 Eylül 2017

Tahrir, 9. Defa Okuyucusuna “Merhaba!” Dedi

ile izdiham

9. sayımız için Taner Sarıtaş, henüz yakınlarda şiir kitabını çıkarmış olan Elif Nuray ile söyleşti. Nuray, ‘Yazmaya ne niyetle ve nereden başlarsam başlayayım, vardığı yer şiir oluyor.’ diyerek şiirle ünsiyetini ifade ediyor.

İkinci söyleşimizde ise; Gülhan Tuba Çelik, Ahmet Sarı’yla konuştu. Ahmet Sarı, kendisinden, edebiyattan ve şairliğinden bahsetti.

Son söyleşimiz ise; kapak fotoğraflarımızın sahibi Mustafa Kılınç ile. Mustafa Kılınç, 37. karenin peşinde bir ömür geçiriyor.

Bu sayımızın Müzik Kutusu’nda ise Yağız Gönüler var. ‘İnsan bu ya, sesine ses ister’ diyen Gönüler müzik ve okumak arasındaki bağa dikkat çekiyor.

 

Tahrir bu sayısında sizler için 4+1 adında yeni bir bölüm hazırladı. Bölümün ilk konukları Aşkar Dergisi şairleri oldu. Aziz Mahmut Öncel, derginin hikâyesini anlattı. İdris Ekinci, Melih Erdoğan ve İrfan Dağ da sorularımızı cevapladı.

9. sayının şairleri; Ahmet Menteş, Arif Mete, Eyüp Tekin, Hüseyin Gülaçar, İsmail Turan, , Onur Özdemir, Meral Aydın, Merve Güler, Mustafa Işık, Salih Yıldırım, Ümit Köksal, Yavuz Erdem.

Bu sayıda hikâye türündeki eserlerin sahipleri, Selim Baki, Harun Yakarer, Mustafa Soyuer ve Fatih Alibaz Dursun.

Kapağımızın hikâyesi ise Deniz Kuday’a ait.

Ayrıca Duvar Pası bölümümüzde İbrahim Aslaner Katherine Mansfield’in Kaçış öyküsünü; Eda İşler ise Ernest Hemingway’ın Beyaz Fillere Benzeyen Tepeler öyküsünü inceledi.

Film Şeridi’nde bu sayı Salih Yıldırım, La Migliore Offerta’yı /En İyi Teklif’i ve Tuba Ceylan ise Yürüyen Şato’yu yazdı.

Kitaplık bölümünde Taner Sarıtaş, Ahmet Sarı’nın Allah Ağrısı adlı şiir kitabını; İbrahim Aslaner ise Hasan Harmancı’nın Uyanmak Üzere Olan Bir Adam adlı öykü kitabını inceledi.

Diğer düz yazı türündeki eserlerimiz ise, Mustafa Uçurum ve Uğur Çavdar’a ait.

Dergimize bu sayıda çizim ve fotoğrafları ile destek olan isimler ise Ebru Şen, Mustafa Kılınç ve Furkan Ulaş Arslan.

 

 

 

İZDİHAM