30 Mart 2018

Spotçularla Röportaj Yaptık: İnsanlar neden spotçulardan ikinci el eşya alırlar?

ile izdiham

İnsanlar neden spotçulardan ikinci el eşya alırlar? Bazen evinden uzağa okumaya giden bir öğrenci, bazen memuriyete yeni başlamış bir öğretmen veya polis, bazen de eskiye olan hasretini eşyalarla dindiren bir âdem. Aslında hepimizin yolu bir gün spotçulara düşebilir.

 

Azmi Akçakıl, 10 yıldır spotçu

Temel sebebi, eğer ikinci el düşünüyorlarsa kesinlikle teknik servisi olan bir yerden alışveriş yapmaları lazım ki aldıkları ürünleri ileriye dönük kullanabilsinler. O yüzden garantili ürünlere bakarlar ve biz de satarken buna dikkat ediyoruz. Satılan ürünün arkasında durabiliyorsanız insanlar ikinci el ürünleri tercih ediyor. Ekonomik olarak da sıfır bir ürünün yarı fiyatından da düşüktür. Mesela mağazalardan 1000 liraya aldıkları bir ürünü burada 300-400 liraya alabilirler. Ürünlerin temizliğine göre her kesimden müşterimiz var.  Ürünlerin temizliklerine göre aileler de bizden alışveriş yapıyorlar ama genellikle öğrenciler daha fazla rağbet gösteriyor.

Haydar Gültekin, 30 senedir spotçu

Spotçuları tercih etmelerinin en önemli sebebi ekonomik nedenler. Zaten genellikle öğrenciler tercih ediyor spotçulardan alışveriş yapmayı. Diğer büyük mağazaların kiraları yüksek olduğundan satılan ürünlerin de fiyatları biraz yüksek oluyor. Bu noktada spot ürünler daha ekonomik geliyor. Özellikle ikinci el beyaz eşya alımlarında fiyatların uygunluğu öğrenciler için çok cazip geliyor.
Halı, Mobilya, Elbiseler, Ayna, Şamdan, Lambalar, Canlı

Erdal Akyüz, 30 senedir spotçu

Bizim sattığımız spot ürünler piyasaya baktığımız zaman gerçekten uygun. İkinci el ürünlere baktığımızda da çok bir fark yok ama yine de bizim sattığımız sıfır ürünlere göre biraz daha uygun. Sıfır bir çekyat 350-400 liraysa 200-250 liraya çok temiz, kullanışlı ikinci elini bulabilirler. Durum böyle olunca biz de artık her ikinci el eşyayı almamaya başladık. Temiz, kullanışlı ve tercih edilebilecek eşyaları alıyoruz. Aile olarak nitelendirebileceğimiz müşterilerimiz nadir geliyorlar. Genellikle öğrenciler spotçuları daha fazla tercih ediyor.

Aziz Duman, 30 yıldır spotçu

İnsanların spotçuları tercih etmesinin genel sebebi ekonomik. Genel olarak da öğrenciye hitap ediyoruz zaten. Okulları bittiğinde sıfır eşya da alsa ikinci el de alsa satıp gidiyorlar zaten. Bu nedenle ikinci el eşyaları alıp giderken geri satıp gidiyorlar.

 

Recep Bektaş, 2 yıldır spotçu

Birinci sebebi fiyatların hesaplı oluşundan oluyor. İkinci sebebi de mesela şu anda sıfırda bulamadıkları, daha ziyade 30-40 sene öncesine ait olan, antika diye tabir ettiğimiz eşyaları, objeleri bulabildikleri için bizden alışveriş yapıyorlar. Müşterilerimiz de ağırlıklı olarak öğrenciler oluyor. Ama son zamanlarda Suriye’den gelenler olmakla birlikte Türkî Cumhuriyetler ‘den, Irak’tan, Türkmenistan’dan, Filistin’den gelen maddi durumu yeterli olmayanlar da bizlerden alışveriş yapıyor.

 

Tamer Yıldırım, 7 yıldır spotçu

İnsanların spotçuları tercih etmesinin en önemli sebebi maddi imkanlarının kıtlığı. Zaten genellikle öğrenciler ve memurlar, polisler alışveriş yapıyor bizden. Çok fazla aile müşterimiz yoktur. Bir de antika mobilyalar, eşyalar almak isteyen bir kesim var. Mesela şu an 45 yıllık meşe ağacından bir mobilya takımı var, bunu dışarıda bulamazsınız.

 

Kenan Ekşioğlu, 15 yıldır spotçu

İnsanların spotçuları tercih etmesinin en büyük sebebi uygun olmasıdır, Öğrenciye memura hitap etmesidir. Bizim dükkânlarımız diğer mağazalara göre hem küçük hem de çalıştırdığımız eleman sayımız az. Kârı da az tuttuğumuzdan haliyle fiyatlar uygun oluyor. Genellikle öğrenciler alışveriş yapıyorlar, okulları bittiğinde de ya kendi aralarında satıyorlar ya da tekrardan bizlere satıp gidiyorlar. Yeni düğün yapmış ya da ev kuracak birisi bizden alışveriş yapmaz. Mesela öğrenci babasıyla geliyor, durumum yok bir abilik yap diyor. Buna da şimdi yakasına yapışıp para isteyecek halimiz yok, vermemezlik edemeyiz. Elimizden geldiğince ne istiyorsa veriyoruz, arabaya yükleyip götürüyoruz. Bir kamyon mal veriyorum belki 70-80 lira kazanıyorum kazanmıyorum.

Abdullah Bozdoğan, İzdiham 19. sayı

İZDİHAM