14 Mart 2016

SKL Hareketi Profesyonel Arkadaşlık Bildirgesi

ile izdiham

1. Arkadaşlığın ve bütün ilişkilerin temelinde yatan esas unsur  menfaattir. Bu size acı gelebilir ama maalesef bundan gocunmak yerine insan olmanın acizliğini hissetmeniz daha doğru olacaktır. Üstelik arkadaşlığın bir menfaat takası olduğunu bilmeniz sizlerde rahatlama havası oluşturcaktır.

2. Atalarımızın komşuluktan anladığının temeli de menfaate dayanır. Kül ile başlayan muhtaçlık, tuz ile devam etmişse de bugün ADSL’lerin ortak kullanımına erişmiştir. O zaman sözü şöyle değiştirmemizde bir beis yoktur.

Komşu komşunun ADSL bağlantısına muhtaçtır.

3. Benjamin Franklin’e ne demeli peki? Rahmetli diyor ki “Üç gerçek dost vardır: yaşlı bir kadın, yaşlı bir köpek ve hazır para.” Mantıklı sanki.

4. Hazreti Ali’nin rivayete göre şöyle bir sözü  var: Dostun yumruğu acıdır. Ama dost zaten yumruk atan değil yumruğu karşılayandır. O zaman bu söz Hazreti Ali’nin olmayabilir.

5.  SKL Hareketi olarak bizler her insanın kendi hikayesini ilk kez yaşadığı için felsefecilerin sözlerine inanmamaları yanlışı kendilerinin bulmaları gerektiğine inanıyoruz. Bunun için şunlara karar verdik.

a. Uzun zamandır devam eden adisyon sorunu, adisyonların ayrılması ile çözülecektir. Toplu oturumlarda herkese ayrı adisyon kesilmesi talep edilecektir. Gerekirse sponsor bulunup SKL Hareketi üyelerine bir koçan adisyon hediye edilecektir. Adisyonların üzerinde kime ait olduğu yazılacaktır.

Örnek: Hakan Göksel adisyonu

b. Bundan sonra arkaş seçiminde “nasıl faydalanabilirim” esası gözetilecektir.

Örnek: Hakan Göksel, İzdiham’ın haberlerini genel yayın yönetmeni olduğu ulkehaber.com’da yaptığı takdirde İzdiham’da Hakan Göksel haberlerine yer verecektir.

c. Herkes menfaatini bilse de karşı karşıya gelindiğinde aşırı samimi davranılacaktır. Kardeşlik havası tesis edilecektir.

d. Sadece iyi günde görüşmeler yapılacaktır. Hastalıkta mesaj atarak durum kurtarılacaktır. Benzer durumlarda mail de atabilmek sakıncalı görülmeyecektir. “Aradım ama kapalıydı.”cümlesi için üç gün üç gece düğün yapılması temin edilecektir. Ya da şöyle denebilir: “Ben telefonla konuşmayı sevmiyorum. ”

e. Yusuf’un yerini biliyorsanız ne olur Yakup’a söyleyin.

f. Arabanız var ve arkadaşınızın ihtiyacı oldu aniden. “Vallahi arabamın sigortası yok” diyebilmenizin karşılığında inancınız kırılmamalı, bir gün siz de aynı yalanı söyleyebilme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

g.  Üniversitedesiniz, imtihanlar yaklaştı, sizde notlar var, arkadaşınız notları sizden istedi: Sayfasını 1 TL’den satabilirsiniz. Bu sizin 3 üç günlük yeme-içme-barınma ihtiyacınızı karşılayabilir.

h.  Arkadaşınız işsiz kaldıysa ondan uzak durmanızda kesinlikle fayda vardır. Bu kadar yoğunluk içinde onunla uğraşamazsınız. Dikkat edeceğiniz husus şudur:  İş bulunca ilk tebrik eden mutlaka siz olmalısınız.

i. Makam olarak iyi bir yerdesiniz. Kesinlikle büyün eski arkadaşlarınızla irtibatı kesin. Hepsi size yük olacaktır.

j. Makam olarak iyi bir yerde arkadaşınız varsa onunla o makamda kalıncaya kadar iyi geçinin. İşiniz düşebilir. İşlerinizi en iyi o halleder. Lakin artık orada değilse şöyle teselli edebilirsiniz:Senin sigortan var, ne var canını sıkacak?

k. Bir yemek ısmarlamanız için sebepleriniz olmalıdır. Yemek esnasında konuşulacak konular olabilir, faturayı lütfen boşuna ödemeyin. Her şeyin bir karşılığı vardır. Babanıza bile güvenmeyin, babanız bunu hissederse zaten gizlice ağlayacaktır.

l. Lüleburgaz’ın l’si.

m. Sırlarınızı vermeyin. Hep siz onun sırrınız öğrenin. Kötü günde kullanılacak elinizde materyaller olsun. Evet bu karaktersizlik lakin piyasa şartları bunu gerektirir.

n. Asla tam olarak güven vermeyin, güven duymayın. Burası dünya. Size pompalanan ruh da zaten bu. Önemli olan başkalarının cesedidir.

o. İyi-kötü arkadaşlıktan söz eden tek hareket olan SKL Hareketi’nden Allah razı olsun. Arada hatırlatana birileri olmalıydı.

ö. Her şeyin ci, cı’sını olun ama asla aslını boş verin. Küpünüzü doldurmaya bakın.

SKL HAREKETİ

Ya bizim efkârımız ne olacak?