1 Eylül 2016

Sivas Ellerinde Kitap Okunur!

ile izdiham

4 Eylül Sivas Kongresi’nin 97. yıldönümü Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında, Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas İl Özel İdaresinin koordinesinde bu yıl 5’incisi düzenlenen Sivas Kitap Günleri’nin açılışı tarihi kent meydanında yapıldı.

Açılışa Vali Davut Gül, Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Belediye Başkanvekili Erdal Karaca, Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz ve Kitap Günleri Genel Koordinatörü Salih Ayhan, Vali Yardımcısı Turgay İlhan, Mehmet Şerif Olcaş, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, ilçe kaymakamları ile il protokolü ve yazarlar katıldı.

Sivas kitap günlerinin geleneksel hale getirildiğini söyleyen Genel Sekreterimiz Salih Ayhan, bir hafta boyunca Sivaslılara kültür ziyafeti yaşatacaklarını söyledi. “Sivas Ellerinde Kitap Okunur” sloganıyla yola çıktıklarını dile getiren Ayhan, 5 yıldır bu etkinliğin dolu dolu geçtiğini ifade etti. Ayhan, “Şehrimiz güzel bir organizasyona ev sahipliği yapıyor, tüm kitapseverleri tarihi kent meydanında görmek istiyoruz. Kitap ve okuma sevgisi insanın geleceğine yapılan en güzel yatırımdır” diye konuştu.

“Ağaçlar kitap açtı” temalı bir etkinliğe de bu organizasyonda yer verdiklerini belirten Ayhan, kent meydanındaki ağaçlara 200 civarında kitap asıldığını ve farkındalık yaratmak istediklerini vurguladı. Ağaçlardaki kitapların birkaç saatte tükendiğini ve artık kavgaların kitaplar için olduğunu ifade eden Ayhan, “Kazamız belamız kitap olsun okudukça da iç dünyamız güzelleşsin. 7 gün boyunca etkinliğin dolu dolu geçmesini temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

Belediye Başkanvekili Erdal Karaca da, insan için etkili öğrenme yolunun kitap olduğunu ifade etti. Okuyarak yetişmiş bir toplumun başarılı ve güçlü olacağını vurgulayan Karaca, “Kitap okumak düşünceleri besler, güçlendirir. Tıpkı bir pusula gibi insana yol gösterir. Okuyan insan dünyayı farklı görür ve farklı bakış açılarını değerlendirir. Türkiye’nin geleceğine yapacağımız en önemli yatırım okuyan, araştıran, sorgulayan nitelikli bilgiye sahip bir nesil yetiştirmek olduğuna inanmaktayız. Bu yüzden özellikle genç nesillere okuma alışkanlığını kazandırmalıyız. Teknolojinin nimetlerinden gereğinden fazla zaman ayırmalarına müsaade etmemeliyiz. 5 yıldır tüm Türkiye’ye örnek olacak bir etkinliği; kültür şehri, medreseler şehri, ilim irfan şehri Sivas’ımızda hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Vali Davut Gül ve beraberindekiler daha sonra etkinlik alanında yayınevlerinin stantlarını gezerek köy okullarına ve cezaevlerine kütüphane oluşturulması amacıyla kurulan kumbaraya kitap hediye etti.

Sivas Kitap Günleri’nin ilk söyleşisinde Sivas Sultanı Âlim, Şair Kadı Burhaneddin; Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Doç. Dr. Abdullah Kaya, Yrd. Doç. Dr. Murat Zengin, Yrd. Doç. Dr. Burhan Paçacıoğlu ve Dr. Hilmi Arıç tarafından her yönüyle ele alındı.

Kitapseverler, 29 Ağustos – 04 Eylül tarihleri arasında tarihi kent meydanında 90 stantta 140 yayın evi, 150’ye yakın etkinliği 10.00 ile 22.00 saatleri arasında görebilecekken, ayrıca tarihi Buruciye Medresesinde yazar, şair ve akademisyenlerin söyleşilerini de dinleyebilecekler.

Ayrıca bu yıl etkinlikler kapsamında ilk kez ilçe ve köylerdeki çocuklar Sivas İl Özel İdaresi tarafından merkeze getirilerek hem kitaplarla buluşturuldu hem de tarihi mekanları yerinde görmeleri sağlandı. İlk gün; Yakupoğlan, Kurtlapa ve Güney köyünden gelen çocuklar tarihi Buruciye Medresesi’ndeki söyleşileri takip etme fırsatı buldu. Çocuk Oyun ve Eğlence Merkezi’ni de gezerek gönüllerince eğlenen çocuklar Arkeoloji Müzesi’nde de tarihin akışına kendilerini bıraktı. Çocuklara kumbara, t-shirt, şapka ve kitaplardan oluşan hediye paketleri verilerek ailelerine teslim edildi.

İZDİHAM