20 Temmuz 2018

Şiirden Dergisi’nin 47. Sayısı Çıktı

ile izdiham

“Bu sayıda da ‘Şiirden’ dergisi, yine diğer dergilerin yer verdiğinden daha fazla şaire yer veriyor.

İlk dosya ‘1980 Sonrası Şiir’. Şiirden, konuyu masaya yatırıyor. Soru yönelttiğimiz şair arkadaşların bazıları editörün sorusunu cevabı içinden görerek ‘atarsın imzanı, olur’, diyerek cevaplamadılar. Kimileri de düşünce tembelliğiyle karşıladılar davetimizi. Zamanları yokmuş! Dosyada Metin Cengiz, Yavuz Özdem, Hayri K. Yetik, Z. Betül Yazıcı, Efe Duyan ve Ahmet Çakmak’ın yazıları/cevapları yer alıyor. Ülkemizde hazır algıyla, öylece kabul edilen bir konuyu daha masaya yatırarak şiir ortamını konuyu düşünmeye teşvik etmiş oldu böylece Şiirden. Şairlerin algı ortamı konusuna yoğunlaşmaları, yaptıkları iş hakkında kavramsal düşünmelerinin önemi vurgulandı.

İkinci dosya şair ve yazar Hüseyin Ferhad’ın şiiri üstüne. Hülya Deniz Ünal soruları sordu, Yavuz Özdem, ve Onur Akyıl şiirini değerlendirdiler.

Bu sayıda Neşe Yaşın, Cafer Yıldırım, Müesser Yeniay şiiri üstüne yazılar da yer aldı. Sırasıyla Amir Or, Hakkı Zariç, Erhan Küçük yazılarıyla şairlerimizin şiirlerini değerlendirdiler.

‘Sokak Yazıları’nda bu sayıda Celâl Soycan ve Metin Cengiz ‘Hakikat ve Hakikatimsi Üzerine’ adıyla, şiirimizde tam neden kastedildiği bilinmeyen bir konuya açıklık getirmeye çalıştılar. ‘Hakikatimsi’ ise konuya ilişkin Metin Cengiz’in tercih edip kullandığı bir terim olarak görülüyor (Celâl Soycan). Konunun ilgi çekeceğini, tartışılacağını tahmin ediyoruz ancak ‘kimselerin vakti yok artık!’ Doğan Fuat, bu sayıda Fatih Kök ile Abuzer Gülpınar’ın şiirlerini değerlendiriyor. İyi gidiyor Doğan Fuat.

Bu sayının şairleri: Gerard de Nerval, Les Wicks, Kuberska Alicja Maria, Igor Rems, Nahid Ensafpour, Dost Çiyayi, Sylvia K. Malinoska, Celâl Soycan, Hüseyin Peker, Oya Uysal, Metin Cengiz, Yusuf Alper, Hayri K. Yetik, Yavuz Özden, Zeynel Çok, Ogün Kaymak, Yaprak Öz, Senem Gökel, Onur Akyıl, Müesser Yeniay, Çayan Okuduci, Fatih Akça, Erkan Karakiraz, Atalay Saraç, Arif Mete, Kamil Çağlar Aksu.

Dergiye şiir gönderen ve şiirlerinin yayımlanmasını bekleyen şair arkadaşlarımızın bizleri anlayacağını umuyoruz.

Her sayıda yaklaşık aynı sayıda şaire yer vermek derginin şiirimizde önemini de gösteriyor. Mevcut dergilerin hiçbirinde bu kadar nitelikli şiir yer almıyor. Bunu da belirtmek isteriz. Şiirden Dergisi’nde şiiri yayımlamanın şiir yolunda önemli bir çıta atlandığı anlamına geldiği yolundaki düşüncelerin doğruluğu da görülüyor

İZDİHAM