Şehrengiz Dergisi kışa on üçüncü sayıyla girdi

Ali Ayçil ile söyleşi yapan dergi ekibi bu sayıda şiir ve denemeleriyle dikkat çekiyor. Dergi Editör yazısında gündeme şöyle sesleniyor:

“Güncel olayların, politikaların ve hesaplaşmaların istemesek de sarsıcı sonuçlarına maruz kalışımız hayatlarımızı kendi ellerimizle kurmamızı engelliyor. Konuşsak güpegündüz yağmalıyorlar sussak savaştan önceki yüzümüz..

Devam ediyoruz çünkü yaşıyor oluşumuzu anlamlandıran başka bir seçenek göremiyoruz bu arbedede.

Sesleniyoruz, sesimiz kuşlara çarpıp düşüyor.

Edebiyat acıyı doyurmaya yetmiyor.

İyiye yorulmasın çünkü şaşkın değiliz.

Susmayacağız da öksüz kalmasın diye yengimiz””. 

Ali Ayçil ile yaptıkları söyleşide kimsenin farkına varmadığı bazı insanların dünya ile söze dökülemeyen ilişki biçimleri anlatılıyor. “Bize edebiyat yaptırtan cahil cesaretidir” diyen Ayçil, Dünya’nın en iyi devrimcilerinin yeryüzüne tenezzül etmeyenler olduğunu söylüyor. Söyleşide hayatlarını farkına varamadıkları bir incelik yüzünden kaybedenleri ve ardında tanıklar bırakamayan ölü ruhları anlatan yazar yabancı kentlerde şahinleşen kendi şehrinin beceriksizlerine, dil iflası yaşayan akıllı insanların azlığına, sistem tarafından belirlenen ihtiyaçlarımız ve dayatılan acizlik kültürüne değiniyor.

Şehrengiz bu sayıda Cundullah Fidan’dan yaşamına intihar ederek son veren Romen şair Paul Celan‘ın “Testiler”, Bilal Alirıza’dan Filistinli sürgün şair Mahmut Derviş’in “Hiçbir şeyden Hoşlanmıyorum” ve Muhammet Çelik’in Arap Nahvi, Edebiyat Tarihi ve Ten kidi ve Uşşak Makamında çığır açan Dr.Şevki Dayf’dan “Belağatın Doğuşu-cahiliyye dönemi: şiir, şiir tenkidi ve beyan” ile Türkçeye yeni metinler kazandırıyor.

Şiirleriyle Muhammet Çelik, Abdullah Şahin, Cihat Barış, Ayfer Sümer, Mustafa Kadir Çelik, Seher Ortaöner, Enes Malikoğlu, Halit Uysal, Nebiye Arı, Ömer Faruk Sağlam.

Hikâyeleriyle Cihat Karaman, Serkan Sevinç, Mustafa Kadir Çelik.

Denemeleriyle Cundullah Fidan, Meryem Hekimoğlu, Burak Bir, Sabit Emre Zengin ve Muttaki Kolbasar on üçüncü sayıdaki isimler.

Gökçe Özder “Ölümcül Kimlikler” kitabı üzerinden Amin Maalouf’a eleştirel bir metin yazmış. Eleştiri yazısında Gökçe Özder “Her şey batılı öznenin eseridir” diyen Amin Maalouf’un kimlik sorunu yaşadığını söylüyor.

Daha önce Yazar Okumaları kapsamında Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Sezai Karakoç ve Aliya İzzet Begoviç ‘i okuyan dergi son dönemlerde Hikâye Okumalarına ağırlık veriyor. Sabahattin Ali ile başlayan Hikâye Okumaları Sait Faik Abasıyanık ile devam ediyor. Herkese açık olan Okuma değerlendirmeleri 1 Mart Cumartesi günü saat 14.00 de Türkiye Yazarlar Birliği Sultanahmet Kızlarağası Medresesinde gerçekleştirecekler.

Dergiye yazı göndermek için: sehrengiz.yazilari@gmail.com

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın