Salvo 2: Yavaşlatma Reaksiyonu Neşredildi!

“Yavaşlatma Reaksiyonu” alt başlığı ile neşredilen yeni sayısında Salvo, başta yazarlar ve okurlar olmak üzere tüm muhataplarını yavaşlamaya davet ediyor. Günlük hayatın hızına ve hız arzusunun sürükleyiciliğinin yanılgılarına karşı uzanan bir el ve dil: SALVO 2.

İlk sayısı “Korku Tehlikesi” alt başlığı ile yayımlanan Salvo Dergisi, hatırı sayılır bir aranın ardından okurunun tekrar karşısında. Dergi ekibi, bir önceki sayıda olduğu gibi, yine değinilmesi gereken konuları ele almışlar.

Salvo’nun aktörleri, eleştiri ve düşünce kültürü oluşturmak için bütün enerjisini sizlerle paylaşıyor. Eleştiriyi bir mizaç hâline getirmeden, eleştirisizlik hâlimizi yıkmak için.
Derginin içeriği kısaca şöyle:

“Yaktıkları Ne Varsa Orman Demişlerdi” başlıklı giriş yazısında; dergiler, fuarlar, festivaller ve ödüller gibi edebiyatı kuşatan imkânlardan ve kullanımlarından bahsediliyor.

Abdullah Enes Aydın, üç ayrı yazıyla karşımıza çıkıyor. “Şiiri Düzen Eleştiri için Angajman Kuralları” başlıklı yazıda, şiirimizin en mühim hususlarından olan eleştiri ile ilgili sınırlardan bahsediyor. “Aklı Tıkayan Balgam” başlıklı eleştiri ve “Durmak veyahut İlerlemek” başlıklı düşünce yazısı yine Aydın’a ait.

Sena Çınar, “Aynalar Söyledi Bana” başlıklı yazısında insanların önüne kritik sorulardan bir set çekerek farkındalık tercihi yapmaya davet ediyor.

Emir Gündoğdu, “Aşılacak Hudut Kimin?” başlıklı yazısında basmakalıp ama gayet hayati sonuçları olan bir fikre değiniyor.

Burak Çelik, “Sizi Bir Yerden Çıkarıyorum!” ve “Çelik Çomak” yazılarında; yazarların günün içinde hapsolduğu kalıplar ve günlük hayatın distopyalaşması gibi meseleler üzerinde duruyor.

Talha Ulukır, “Altında Oturmak, Görmek ve Sinema” adlı yazısında okuru, sinema üzerine bakış kavramı üzerinden düşünsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Hüseyin Dikmen, üç eleştiri yazısı ile okurla buluşuyor. “Şiirde Anlam” adlı yazısında anlamsız şiirin olabilirliğini şimdinin özellikleriyle tartışıyor. Diğer yazıları ise “Nitelik ve Nicelik Üzerine” ve “Her Kurşun Mermi Değildir!”.
Kısacası Salvo Dergisi yavaşlatmaya, sarsmaya, yıkmaya ve inşa etmeye devam ediyor. Yavaşlamaz mıydınız?

Dergiyi buradan indirebilirsiniz: goo.gl/kgJoKc
Dergiyi indirmeden buradan okuyabilirsiniz: goo.gl/14Em1v

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın